Apollo i 11 zdjęć z księżycowej misji

Fot. NASA
Fot. NASA
Krzysztof Basel

19.07.2009 22:52, aktual.: 02.08.2022 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

20 lipca 1969 roku trzech astronautów (Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin) z pomocą setek innych ludzi na Ziemi po raz pierwszy wylądowali na Księżycu. Ta legendarna misja przeszła do historii ludzkości. Dzisiaj, przypada 40. rocznica tego wydarzenia. Co widzieli astronauci, jak wyglądali i co po sobie pozostawili na Srebrnym Globie? Oto Apollo i 11 fotografii z tej wspaniałej wyprawy.

Lot próbny

Fot. NASA
Fot. NASA

Apollo 9 to trzecia załogowa misja programu Apollo, a zarazem druga wyprawa, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. Załoga statku po raz pierwszy testowała moduł księżycowy. Na zdjęciu widać, statek jest przygotowany do lądowania.

"Mały krok dla człowieka..."

Fot. NASA
Fot. NASA

To klatka z kamery rejestrującej pierwszy krok człowieka na Księżycu.  To właśnie wtedy Neil Armstrong wypowiedział słynne zdanie "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości". Ciekawie tę sytuację opisuje Wikipedia:

Złośliwi zaznaczają, że przejęty Armstrong zapomniał o jednym słowie, przez co cała fraza straciła sens: zamiast "It's one small step for a man, but one giant leap for mankind" powiedział "It's one small step for man (bez "a"), przez co zdanie w rzeczywistości oznaczało "to mały krok dla ludzkości, ale wielki skok dla ludzkości". NASA tłumaczyła, że zdanie było kompletne, a feralnego słowa nie było słychać przez zakłócenia na łączach. W 2006 roku Peter Ford, informatyk z Australii i właściciel firmy Control Bionics dowiódł, iż pechowe "a" jednak Armstrong wypowiedział, a winę za całe zamieszanie ponosi sprzęt komunikacyjny ówcześnie stosowany.

Buzz na Księżycu

Fot. NASA
Fot. NASA

To moje ulubione zdjęcie z serii księżycowych fotografii. Buzz Aldrin został uchwycony przez Neila Armstronga na Księżycu.

Nasi tu byli

Fot. NASA
Fot. NASA

To jedno z najsłynniejszych fotografii w historii - ślad buta astronauty podczas misji Apollo 11 na Księżycu.

Ziemia wyłania się z mroku

Fot. NASA
Fot. NASA

Planeta Ziemia częściowo oświetlona. Fotografia wykonana przez astronautów Apollo 11 dokładnie 40 lat temu.

Poturbowana powierzchnia

Fot. NASA
Fot. NASA

Powierzchnia Księżyca sfotografowana ze statku Apollo 11.

W Centrum

Fot. NASA
Fot. NASA

Centrum Kontroli Misji 20 lipca 1969 roku - na ekranie Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin.

"(...)Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości"

Fot. NASA
Fot. NASA

Pamiątkowa tabliczka przyczepiona do nogi modułu księżycowego, na której napisano: "Here Men From The Planet Earth First Set Foot Upon the Moon, July 1969 A.D. We Came in Peace For All Mankind.", czyli "W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości"

Księżycowa prostota**

Fot. NASA
Fot. NASA

Ta prosta fotografia przemawia do nas o wiele mocniej, niż wiele innych bardziej rozbudowanych zdjęć ze Srebrnego Globu. Buzz Aldrin ma za sobą Słońce, które powoduje jasną poświatę na około jego kasku. Cień odbija się oczywiście na powierzchni Księżyca.

Łysy w pełni

Fot. NASA
Fot. NASA

Księżyc w pełni utrwalony ze statku Apollo 11 podczas, gdy astronauci powracali już na Ziemię. Czy właśnie taki obraz ziemskiego satelity zapamiętali astronauci?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)