Apple MacBook Pro 13” 2020: Czy nadaje się dla fotografa?

Apple MacBook Pro 13” 2020: Czy nadaje się dla fotografa?

Apple MacBook Pro 13” 2020: Czy nadaje się dla fotografa?
Marcin Watemborski
05.05.2020 06:44, aktualizacja: 05.05.2020 08:44

Apple pokazało właśnie nową wersję MacBooka Pro w rozmiarze 13 cali. Ta wielkość komputera jest szczególnie lubiana przez fotoreporterów, ale czy jednak sprawdzi się w pracy profesjonalnego fotografa? Przyglądamy się bliżej nowemu MacBookowi Pro 13” 2020.

Nowa klawiatura to zbawienie!

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Apple w nowej wersji MacBooka Pro 13” przyłożyło się do najważniejszych kwestii – wydajności, solidnych podzespołów oraz budowy komputera.

Pojawiła się nowa klawiatura z innym mechanizmem pracy przycisków, która ma nie sprawiać problemów jak jej starsza wersja. Dla przypomnienia – klawiatura montowana w MacBookach przez blisko 5 lat miała defekt, który powodował zaprzestanie działania niektórych klawiszy. Obecnie w żadnym mobilnym komputerze Apple nie znajdziemy już tamtej wersji.

Nowe MacBooki Pro. Po lewej stronie wersja 16", po prawej 13".
Nowe MacBooki Pro. Po lewej stronie wersja 16", po prawej 13".

Pojawił się również fizyczny przycisk Escape (Esc) po lewej stronie dotykowego panelu Touch Bar podobnie jak w MacBookach Pro 16”. W poprzednich wersjach komputera był on częścią panelu. Ówczesny problem polegał na tym, że w przypadku zepsucia się Touch Bara, użytkownik nie mógł korzystać z ważnego przycisku.

Apple MacBook Pro 13” 2020 – specyfikacja

W nowej, ulepszonej wersji MacBooka Pro 13” znajdziemy 4-rdzeniowe procesory (wcześniej były 2-rdzeniowe), które przy zakupie można ulepszyć do procesorów Intela 10 generacji, oferujące natywną prędkość do 2,3 GHz na rdzeń oraz 4,1 GHz w trybie TurboBoost. Komputer może zostać wyposażony w pamięć RAM do 32GB LxPDDR4X, taktowanej na 3733 MHz. Apple MacBook Pro 13” 2020 pozwoli również na zamontowanie dysku SSD do wielkości 4Tb z prędkością odczytu plików do 3 Gb/s. W podstawowej wersji mamy dysk 256 Gb.

W lepszej konfiguracji możemy wyposażyć komputer w kartę graficzną Intel Iris Plus Graphics, która według producenta pozwoli na zwiększenie wydajności procesów aż o 80% względem poprzedniej generacji. Oprócz tego nowa karta graficzna pozwoli na pracę w pełnej rozdzielczości 6K na monitorach Apple Pro Display XDR.

Obraz

Matryca w nowych MacBookach Pro 13” 2020 pokrywa przestrzeń kolorów P3 (25 proc. więcej kolorów niż matryce sRGB), oferując maksymalne podświetlenie 500 nitów oraz współpracuje z technologią True Tone, która ma za zadanie automatyczne dostosowanie balansu bieli monitora w zależności od panujących warunków.

Bezpieczeństwo komputerów ma zapewnić czip Apple T2, który zawiera koprocesor Secure Enclave, będący fundamentem bezpiecznego uruchamiania systemu oraz szyfrowania pamięci masowej. Na obudowie znajdziemy 4 złącza USB-C, które mogą być skonfigurowane tak, że wszystkie będą odpowiadały standardowi Thunderbolt 3. Pozwoli to na ładowanie i zasilanie z dowolnego portu, podłączenie zewnętrznej jednostki eGPU, obsługę monitorów i transfer danych z prędkością do 40 Gb/s. Ciekawą dodatkową funkcją jest możliwość podłączenia iPada jako dodatkowego monitora.

Apple MacBook Pro 13” 2020 – konfiguracje

Jak to w przypadku komputerów Apple bywa – producent ustalił kilka wariantów. Najtańszy z nich kosztuje 6 499 złotych, najdroższy zaś 10 899 złotych. Oczywiście w każdej opcji można zmieniać niektóre podzespoły dodając pamięć RAM, czy zmieniając dysk.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)