Apple Aperture 3, czyli 200 nowych funkcji i 64‑bity

Krzysztof Basel

09.02.2010 14:36, aktual.: 02.08.2022 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple zaprezentowało dzisiaj Aperture 3 - nową wersję programu do obróbki zdjęć. Aplikacja otrzymała aż 200 nowych funkcji, działa w trybie 64-bitowym i pozostaje w cenie 199 dolarów.

Spodziewaliśmy się dzisiaj odświeżenia linii MacBooków Pro, albo Maków Pro, tymczasem Apple po cichu zaprezentowało Aperture 3 - nową wersję swojej aplikacji do obróbki z zarządzania zdjęciami.

Program działa w trybie 64-bitowym i współpracuje tylko z Makami z procesorami Intel Core 2 Duo oraz zainstalowanym systemem Mac OS X Snow Leopard. Nie mamy jeszcze pełnych informacji na jego temat, ale ze strony Apple wynika, że aplikacja będzie działać też na systemie Mac OS X Leopard 10.5.8.

Aperture 3 kosztuje 199 dolarów, a osoby aktualizujące aplikację z poprzedniej wersji zapłacą 99 dolarów. Nie znamy jeszcze polskiej ceny, ani daty wprowadzenia do sprzedaży w naszym kraju. Darmową 30-dniową wersję programu możecie już pobierać ze strony Apple.

Oto krótkie podsumowanie najważniejszych nowych funkcji Aperture 3.

Faces

Funkcja zaczerpnięta z iPhoto 09 pozwala na wyszukiwanie i katalogowanie fotografii bazując na mechanizmie rozpoznawania twarzy. Do każdej twarzy może zostać przypisane imię i nazwisko. W osobnym nowym widoku program wskaże też zdjęcia bez nazw.

Places

Inną funkcją znaną z iPhoto 09 jest możliwość przypisania fotografii do miejsc, w których zostały wykonane. Dzięki informacjom z urządzenia GPS w niektórych aparatach, Aperture 3 nanosi na wbudowaną mapę punkty, w których powstały nasze zdjęcia. W ten sposób możemy stworzyć interaktywną mapę podróży. Fotografie mogą być też uporządkowane według miasta, rejonu, kraju czy szczególnego miejsca, w którym powstały.

Brushes

Funkcja Brushes to zupełna nowość w Aperture 3. Tryb ten pozwala na niedestruktywne nakładanie efektów na zdjęcia za pomocą popularnych pędzli. Program otrzymał 15 pre-definiowanych rodzajów pędzli pozwalających na szybkie uzyskanie znanych efektów, takich jak Dodge, Burn, Polarize czy Blur, bez konieczności pracy na maskach. Pędzle automatycznie wykrywają brzegi edytowanych obszarów i pozwalają na nakładanie efektów tylko tam, gdzie chcemy. Jednocześnie funkcja posiada też rozbudowane możliwości edycji ustawień pędzli oraz tryb nakładania efektu na całe zdjęcie.

Adjustment Presets

W skrócie mówiąc funkcja pozwala na szybkie i proste wprowadzanie zmian dla całego zdjęcia - wyostrzania, edycji nasycenia, ekspozycji czy balansu bieli. Dzięki Adjustment Presets możemy też skorzystać z gotowych efektów, np. zamiany na czarno. Wszystkie zmiany są widoczne na małym okienku podglądu, co może bardzo ułatwić i przyśpieszyć proces obróbki.

Full-Screen Browser

Jedną z rzeczy, których brakowało mi w Aperture, była możliwość przeglądania zdjęć w trybie pełnoekranowym. Najnowsza wersja oprogramowania Apple zawiera taką funkcję. Fotografie mogą być podglądane w przybliżeniu 25 - 1100 %, w kilku różnych widokach. Zobaczymy, jak funkcja sprawuje się w praktyce.

Advanced Slideshows

Ostatnia z większych nowości w Aperture 3 to funkcja tworzenia pokazów slajdów, prezentacji oraz możliwość szybkiego eksportu do iTunes, iPhone'a, iPoda touch czy Facebooka i Flickra.

Źródło: Applemania

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)