Artysta odtworzył pierwszą na świecie wystawę fotografii z 1839 roku dzięki technologi VR

Artysta odtworzył pierwszą na świecie wystawę fotografii z 1839 roku dzięki technologi VR
Marcin Watemborski

07.03.2018 09:07, aktual.: 07.03.2018 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współczesna technologia jest wspaniała. Dzięki takim rozwiązaniom jak tworzenie wirtualnej rzeczywistości (VR) możemy przeżywać różne chwile na nowy sposób. Mat Collinshaw zrealizował wręcz niesamowity projekt. Pozwoli on na obejrzenie wystawy Williama Henry'ego Foxa Talbota tak, jak mogła wyglądać naprawdę!

Henry William Fox Talbot był jednym z pionierów sztuki fotograficznej i chciał się dzielić swoim odkryciem z ludźmi. W 1839 roku zorganizował wystawę, na której przedstawił szerokiej publiczności nowe medium, które zmieniło świat. Teraz, prawie 180 lat później, artysta Mat Collinshaw zdecydował się odtworzyć to wydarzenie.

Mat Collishaw, Thresholds

Nie, spokojnie – nie zabrał oryginalnych prac Talbota i nie wstawił ich do wilgotnego, ciemnego pomieszczenia! Collinshaw wykorzystał współczesną technologię VR, by przenieść odwiedzających w czasie do XIX wieku. Pozwolił im w ten sposób doświadczyć czegoś niesamowitego.

Każdy odwiedzający wchodził do białego, specjalnie zaprojektowanego pod to wydarzenie pomieszczenia. Dzięki zestawowi do odbierania wirtualnej rzeczywistości HTC Vive (gogle, słuchawki i plecak), goście wystawy przenosili się w zupełnie inne miejsce. W ciągu 8 minut byli oprowadzani po wirtualnej wystawie, której budowa odpowiadała fizycznie elementom zawartym w pomieszczeniu. To musi być naprawdę niesamowite doświadczenie!

Obraz

To, jak wygląda wystawa bez zestawu do odbioru wirtualnej rzeczywistości jest interesujące same w sobie. Ludzie w goglach i plecakach, poruszający się po pustym białym pokoju. Taka wizja napawa wręcz przerażeniem. To, co kiedyś widzieliśmy tylko w filmach science fiction, stało się rzeczywistością.

Obraz

Co ciekawe – gdy odwiedzający przechodzi koło kominka z palącym się drewnem, czuli ciepło oraz zapach. Podczas jednorazowego wejścia, w pomieszczeniu mogło przebywać do 6 osób. Każdy z gości pojawiał się w wirtualnej kreacji jako postać-duch po to, by uniknąć zderzenia z drugim oglądającym.

Obraz

Wystawa jest dostępna do 7 maja 2018 roku w National Science and Media Museum w Bradford dla osób od 13 roku życia, a wejście kosztuje tylko 3 funty. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)