Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie”

Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie”

Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie”
Źródło zdjęć: © © Daniel Ochoa de Olza
Marcin Watemborski
23.02.2016 11:30, aktualizacja: 26.07.2022 19:11

World Press Photo bez problemów nie byłoby tym samym konkursem. Tym razem afera dotyczy zdjęć zdobywcy trzeciej nagrody w kategorii „Ludzie” - Daniela Ochoa de Olza. Materiał pod tytułem „Ofiary paryskich ataków” został wycofany z konkursu . Jury już wybrało nowego laureata.

Przedstawiciele agencji fotograficznej Associated Press uznali, że materiał de Olzy, ukazujący portrety ofiar z listopadowych ataków 2015 roku, został wysłany na konkurs przez pomyłkę. W kwestii kryteriów wejścia do konkursu, AP zakłada, że zdjęcia powinny być dystrybuowane przez ich agencję – nawiązując do polityki reprodukcji fotografii wykonanych przez inne osoby. Materiał de Olzy nigdy nie był.

Fotografie te nigdy nie były dystrybuowane przez AP, co jest naszym kryterium zgłaszania prac w konkursach, z powodu naszej polityki wykorzystywania zdjęć zrobionych przez innych. Szczerze żałuję niedogodności związanych z wycofaniem tych ośmiu zdjęć, które spowodowaliśmy World Press Photo i podejmiemy natychmiastowe kroki, aby temu zapobiec ponownie w dowolnym konkursie fotograficznym.
Obraz
© © Daniel Ochoa de Olza

Daniel Ochoa de Olza wygrał również w tej kategorii drugą nagrodę, za portret młodych dziewczynek z Hiszpanii, zatytułowany „La Maya Tradition”. Miejsce paryskiej serii zastąpił materiał zdobywcy czwartego miejsca – Magnusa Wennmana, pod tytułem „Where the Children Sleep”. Ten cykl prezentowaliśmy jakiś czas temu na Fotoblogia.pl.

Poniżej przedstawiamy Wam materiał Magnusa Wennmana opowiadający historię dzieci syryjskich uchodźców.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Konkurs World Press Photo co roku spotyka się z mniejszymi lub większymi problemami. Nie uważacie, że jurorzy i organizatorzy powinni przyłożyć większa wagę do kwestii zarządzania tym najbardziej prestiżowym współzawodnictwem na świecie?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)