Astrofotografia dla każdego. Pod warunkiem, że masz kilkanaście tysięcy złotych

Astrofotografia dla każdego. Pod warunkiem, że masz kilkanaście tysięcy złotych

Astrofotografia dla każdego. Pod warunkiem, że masz kilkanaście tysięcy złotych
Justyna Kocur-Czarny
20.11.2019 11:30, aktualizacja: 26.07.2022 15:31

Vaonis Stellina to inteligentny teleskop, który znacznie ułatwia obserwację nocnego nieba.

Astrofotografia jest jedną z trudniejszych i droższych dziedzin fotografii. Francuska firma Vaonis zaprezentowała właśnie aparat z obiektywem 400 mm, którym można sterować z poziomu aplikacji. Urządzenie śledzi ruch gwiazd i posada wiele zautomatyzowanych funkcji, co sprawia, że zrobienie zdjęć głębokiego nieba staje się znacznie prostsze.

Tradycyjne teleskopy pokazują obiekty głębokiego nieba jedynie jako tlące się mgiełki. Jest to szczególnie frustrujące podczas obserwacji na zaświetlonym niebie w pobliżu miast i miasteczek. Do wydobycia szczegółów i kolorów, oko musi być zastąpione przez kamerę astrofotograficzną i długie ekspozycje.

Meet STELLINA, the new observation station by Vaonis

Nie każdy może poświęcić czas na wybranie i złożenie odpowiedniego zestawu astrofotograficznego, opanowanie pracy wszystkich jego elementów, w tym montażu i kamery, dokładnej alignacji teleskopu, a następnie spędzać dni na przetwarzanie obrazów. Stellina robi to wszystko za jednym naciśnięciem przycisku. Darmowa aplikacja na Androida i iOS podaje propozycje celów obserwacji na podstawie lokalizacji.

Silniki krokowe utrzymują cel w polu widzenia pomimo efektu obrotu Ziemi, automatycznie ustawiają ostrość na gwiazdach i obracają matrycę kamery kompensując azymutalną rotację pola. Optymalne parametry kamery są wybierane automatycznie w zależności od celu obserwacji. Wszystkie ekspozycje są przetwarzane autonomicznie przez zintegrowany komputer i prezentowane na żywo na smartfonie lub tablecie.

Urządzenie jest dostępne w Polsce i kosztuje 17 200 złotych. Więcej informacji dostępnych na stronie producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)