Astronomowie mają niezbity dowód. Zdjęcie pokazuje dwie planety na jednej orbicie

Planety w układzie PDS 70 mają prawdopodobnie tę samą orbitę.
Planety w układzie PDS 70 mają prawdopodobnie tę samą orbitę.
Źródło zdjęć: © ESO
Marcin Watemborski

21.07.2023 10:39, aktual.: 21.07.2023 19:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Zauważyli dwie egzoplanety, które prawdopodobnie dzielą tę samą orbitę. Taka sytuacja pokazuje coś niebywałego, a samo zachowanie dostrzeżono po raz pierwszy w historii. Zdjęcie pokazuje dosadnie, co tam się dzieje.

Grupa ekspertów wykorzystała teleskop naziemny Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), by dokładnie zbadać interesujący obszar nieba w okolicy gwiazdy PDS 70. Jest on oddalony od Ziemi zaledwie 400 lat świetlnych i jest znany z tego, że są tam dwie orbitujące egzoplanety. Wygląda na to, że PDS 70 b oraz PDS 70 c dzielą tę samą orbitę. W okolicy pierwszej z nich istnieje formacja kosmicznych skał (Trojany), które krążą w zwartej grupie.

W centrum układu PDS 70 widać młodą gwiazdę oraz planety formujące się dookoła niej. Jedna z planety jest zaznaczona okręgiem, druga znajduje się po prawej stronie w wewnętrznym kręgu.
W centrum układu PDS 70 widać młodą gwiazdę oraz planety formujące się dookoła niej. Jedna z planety jest zaznaczona okręgiem, druga znajduje się po prawej stronie w wewnętrznym kręgu.© ESO

Zdjęcie jest pierwszym w historii astronomii dowodem na to, że dwie planety mogą dzielić tę samą orbitę. Dotychczas naukowcy nie widzieli jeszcze czegoś tak wyjątkowego. Przyglądając się zdjęciu, zobaczymy dwie planety wokół gwiazdy w centrum. Swoją drogą, cały ten układ wygląda nieziemsko i to dosłownie. A przypomnijmy, że to nie jest żadne science fiction.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

20 lat temu astronomowie teoretyzowali na temat kilku planet na jednej orbicie, lecz nie było dotychczas na to żadnego dowodu. Zbiór kosmicznych skał na tej orbicie dodaje wszystkiemu smaczku. Wizualnie to odkrycie również jest niesamowite – przypomina kosmiczne wrota do innego wymiaru, które znamy z różnych futurystycznych filmów.

Zgodnie z obecnymi badaniami, dwie planety są dopiero na początku tworzenia. Naukowcy zastanawiają się teraz nad kosmicznymi skałami. Chcą ustalić, jak często te formacje ewoluują i czy ich występowanie w innych układach planetarnych jest rzadkością.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)