Australia płonie. Wraz z nią ekosystem

Australię nęka ogromna fala pożarów. Wolontariusze i strażacy robią, co mogą, mimo to szacuje się, że w wyniku pożarów buszu zginęło prawie pół miliarda zwierząt.

Australia płonie. Wraz z nią ekosystem
Źródło zdjęć: © © Jill Gralow / Reuters / Agencja Forum
Justyna Kocur-Czarny

07.01.2020 | aktual.: 26.07.2022 15:03

Skala tegorocznych pożarów, które dotknęły Australię jest przerażająca. W chwili pisania tego artykułu strażacy walczą z 136 pożarami na kontynencie. Z powodu wysokich temperatur ogień może trawić kontynent jeszcze wiele miesięcy.

Na skutek tej katastrofy zginęły 24 osoby, 200 000 domów zostało zniszczonych, setki tysięcy ludzi musiało uciekać przed płomieniami i opuścić swoje gospodarstwa. Cierpi również przyroda. Ogień niszczy lasy, a zwierzęta palą się żywcem. Wildlife Information Rescue and Education Services, organizacja ratująca zwierzęta w Australii poinformowała na swojej stronie, że seria pożarów, która rozpoczęła się w listopadzie jest najgorszą katastrofą, z jaką do tej pory mieli do czynienia.

Obraz
© © Jill Gralow / Reuters / Agencja Forum

Dopóki nie uda się ugasić pożarów, nie można stwierdzić, jakie dokładnie są straty. Na tę chwilę WIRES szacuje, że zostało spaleniu uległo 4,9 milionów hektarów lądu w Nowej Południowej Walii. 800 milionów zwierząt cierpi z powodu suszy, braku wody i pożywienia oraz poparzeń. Wolontariusze działają całą dobę ratując te, do których są w stanie dotrzeć.

W okolicy Gór Błękitnych Tracy Dodd opatruje ranne zwierzaki. Kangury i koale, które do niej trafiają są odwodnione, mają poparzone kończyny. Nie wszystkie stworzenia udaje się uratować. Nawet te, które mają szczęście trafić pod opiekę człowieka, nie zawsze przezywają ze względu na rozległe poparzenia. Skutki pożarów mogą mieć także ogromne długoterminowe konsekwencje dla całego ekosystemu.

Australia fires: Horrifying footage shows charred remains of animals in New South Wales

W Europie organizowane są oddolne zbiórki pieniędzy na pomoc potrzebującym w Australii. Darowzinę można również przekazać przez stronę internetową Wildlife Information Rescue and Education Services.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)