Autor zdjęcia sprzedanego za milion euro powraca w akcji charytatywnej

Autor zdjęcia sprzedanego za milion euro powraca w akcji charytatywnej
Źródło zdjęć: © © Kevin Abosch
Marcin Watemborski

16.02.2018 09:34, aktual.: 26.07.2022 18:08

Pamiętacie Kevina Aboscha? Jego zdjęcie wywołało kontrowersje na całym świecie, a właściwie kwota za jaką zostało sprzedane. Tym razem artysta sprzedał cyfrowy fotorealistyczny obraz róży za okrągły milion euro.

W 2016 roku w branży rozgorzały dyskusje na temat sensu fotografowania i sprzedaży zdjęć kolekcjonerskich. Powodem całego zamieszania było zdjęcie ”Potato #345 (2010)” Kevina Aboscha. Przedstawiało ono zwykłego ziemniaka na absolutnie czarnym tle. Co ciekawe – ten fotograf nie jest znany z martwej natury, a z portretów znanych ludzi jak: Eric Schmidt (Google), Sheryl Sandberg (Facebook) czy Jack Dorsey (Twitter).

Tym razem pod młotek poszło ”krypto dzieło sztuki”. O co z tym chodzi? Mianowicie o to, że była to fotorealistyczna grafika komputerowa, przedstawiająca różę. Artysta nazwał dzieło ”Forever Rose” (”Wieczna róża”) i puścił do sprzedaży w walentynki. Zebrała się grupa 10 kolekcjonerów, która zainteresowały się tematem i kupiła pracę za 1 milion dolarów – oczywiście w kryptowalucie. Wszystko odbyło się za pomocą blockchainu Ethereum. Każdy z kupców dostał token, będący odpowiednikiem własności 1/10 obrazu.

Kwota ze sprzedaży została przeznaczona CoderDojo Foundation, czyli organizację, która zajmuje się nauką programowania wśród dzieci w wieku od 7 do 17 lat. To chyba pierwsza tego typu akcja, tym bardziej na taką kwotę. Wychodzi na to, że świat sztuki kolekcjonerskiej zmienia się bardzo intensywnie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)