Banksy w Borodziance. Mural na ukraińskich gruzach

Banksy w Borodziance. Mural na ukraińskich gruzach

Banksy w Borodziance
Banksy w Borodziance
Źródło zdjęć: © Instagram
12.11.2022 13:45, aktualizacja: 15.11.2022 11:12

Banksy, jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie anonimowy twórca sztuki ulicznej, potwierdził, że przebywa w Ukrainie. Na swoim profilu na Instagramie opublikował zdjęcia muralu powstałego na gruzach w Borodziance.

Banksy umieścił na Instagramie fotografie muralu na ścianie budowli, która została niemal całkowicie zniszczona w trakcie prowadzonych na terenie Borodzianki działań wojennych.

Stworzony przez niego mural prezentuje stojącą na rękach gimnastyczkę. Graffiti, jak to często bywa w przypadku prac tego artysty, tworzy kompozycję z elementami krajobrazu. W tym przypadku kobieta "stoi" na fragmentach gruzu, który leży u podstawy całkowicie zrujnowanego budynku.

Umieszczone przez Banksy'ego fotografie muralu prezentującego gimnastyczkę są pierwszym oficjalnym potwierdzeniem obecności artysty u naszych wschodnich sąsiadów. Jednak wcześniej dostrzeżono inne graffiti, o którego autorstwo podejrzewa się brytyjskiego artystę.

BBC wspomina także o muralu, w którym mały chłopiec rzuca na ziemię mężczyznę w stroju judoki. To oczywiste nawiązanie do prezydenta Rosji, Władimira Putina, który przez lata mógł szczycić się czarnym pasem w tej dyscyplinie, a także funkcją honorowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Judo. Tytuł ten został mu odebrany w lutym, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę.

W tej chwili można jednak potwierdzić tylko autorstwo muralu przedstawiającego gimnastyczkę. Być może w najbliższym czasie dowiemy się, czy upadek judoki to także wytwór pracy Banksy'ego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie