Bardzo rzadki kot ujęty z bliska. Tak wygląda karakal

Bardzo rzadki kot ujęty z bliska. Tak wygląda karakal
Źródło zdjęć: © © Braeme Holland / Carter News via Forum
Marcin Watemborski

04.01.2022 08:53, aktual.: 04.01.2022 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karakal to dość spory dziki kot, który w przyrodzie niechętnie pokazuje się ludziom. Jest raczej płochliwy i uwielbia żerować w nocy. Jak się okazuje, gdzieniegdzie udało się go udomowić. Jednak okaz, który zobaczycie w serii zdjęć Braeme Holland cieszy się wolnością na łonie natury.

Karakal, którego widzicie na tych pięknych kadrach przyrodniczych, jest bardzo młody. Kot ma około 6 miesięcy, a tak niewielkie osobniki przeważnie trzymają się na uboczy. Zwierzę zostało sfotografowane w ogrodzie botanicznym Kirstenbosch w Kapsztadzie (RPA). Co ciekawe – ten sam osobnik był tam widywany już wcześniej.

Te dość spore koty są nieśmiałe i płochliwe. W naturze osiągają rozmiary nawet do 105 cm bez ogona, który zaś może mieć nawet 34 cm. Według zoologów, karakale występują typowo w jednym miejscu na świecie – właśnie w okolicach Kapsztadu. Pierwotnie uważano, że zamieszkują cały Przylądek Dobrej Nadziei, ale w 1924 roku zawężono zakres ich występowania.

Obraz
© © Braeme Holland / Carter News via Forum

Wspomniane zwierzęta występują w różnych wariantach kolorystycznych – od jasnobrązowego do ciemnego, niemal czarnego. Pod brzuchem mają jaśniejsze futru, które może być czasem białe. Charakterystycznym elementem ich wyglądu są długie, spiczaste uszy, zakończone pędzelkiem. W połączeniu ze smukła sylwetką, kot przypomina wizualnie złotokota afrykańskiego oraz serwala sawannowego, z którymi jest blisko spokrewniony.

W RPA karakale uważane są za szkodniki, gdyż często odwiedzają farmy, skąd podkradają mniejsze zwierzęta. Myśliwi i farmerzy bardzo intensywnie na nie polują. Z drugiej strony są zaś miłośnicy tych dużych kotów, którzy chętnie przygarniają je jako zwierzęta domowe. Udomowienie karakala jest trudne – nie jest to typowy kanapowiec, który cały dzień będzie wygrzewał się w słońcu, a dzikie zwierzę odczuwające silny zew natury, a co za tym idzie, ucieczki na wolność.

Obraz
© © Braeme Holland / Carter News via Forum
  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)