Bezdomna artystka zmieniła budkę fotograficzną w swoje studio

Bezdomna artystka zmieniła budkę fotograficzną w swoje studio
Źródło zdjęć: © © Lee Godie
Marcin Watemborski

13.04.2018 13:20, aktual.: 13.04.2018 21:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lee Godie była amerykańską fotografką-samoukiem. Jej pasja do sztuki rozwinęła się w 1968 roku, gdy zaczęła malować i sprzedawać swoje artystyczne portrety na ulicach Chicago. Wszystko zaczęło się od… budki fotograficznej.

Lee Godie urodziła się w 1908 roku i zmarła w 1994. Przez długi czas była bezdomna – mieszkała na ulicach i spała w przedsionkach hoteli. Podobno niektórzy widzieli ją przy minusowych temperaturach, jak spała na betonowej ławce.

Obraz
© © Lee Godie

Tym, co zawsze jej towarzyszyło, była jej wielka czarna teczka z portfolio. Trzymała tam prace, które dzisiaj na pewno doceniłby niejeden krytyk. Wszystko wskazuje na to, że artystka była bezdomna z wyboru – miała odłożone pieniądze, ale nie chciała ich wydawać na regularne zakwaterowanie.

Obraz
© © Lee Godie

Kiedyś odkryła budkę fotograficzną w Chicago na przystanku autobusowym Greyhound. Zaczęła tam robić autoportrety, które przenosiła na czarno-białe odbitki srebrowe w formacie 5x4”. Dodawała im koloru, używając szminki i herbaty rozpuszczalnej, przez co wykształciła swój unikatowy styl.

Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Obraz
© © Lee Godie
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)