Bill Cunningham, wybitny fotograf mody ulicznej, odszedł w wieku 87 lat

Bill Cunningham, wybitny fotograf mody ulicznej, odszedł w wieku 87 lat

Bill Cunningham, wybitny fotograf mody ulicznej, odszedł w wieku 87 lat
Źródło zdjęć: © © Paul Stein / [Flickr](https://www.flickr.com/photos/kapkap/7382151434/)
Marcin Watemborski
27.06.2016 09:48, aktualizacja: 26.07.2022 18:59

Bill Cunningham zasłynął swoim podejściem do fotografii mody i portretów w ulicznym stylu. Fotografował dla New York Times przez prawie 40 lat. Odszedł w niedzielę, 25 czerwca.

Wszyscy kojarzą wiecznie uśmiechniętego mężczyznę w niebieskiej kurtce, jeżdżącego na rowerze po ulicach Nowego Jorku, z aparatem na ramieniu. Był to znak rozpoznawczy Billa Cunninghama – fotografa, który niejako wprowadził powiew świeżości do fotografii mody, która była zawsze silnie stylizowana. Jego uliczne portrety pokazują osadzenie tematu w prawdziwym świecie.

W 2010 roku powstał film dokumentalny o tym fotografie, pod tytułem: „Bill Cunningham New York”. Bill był inspiracją dla wielu fotografów, których pasjonowała prawdziwa moda – nie ta z wybiegów, lecz ta na ulicy. Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego wydania Vogue, wspomina Cunninghama: „Wielokrotnie mówiłam, że wszyscy ubieramy się dla Billa. Dokumentował moje życie od czasu, kiedy byłam dzieckiem”.

Bill Cunningham New York (Documentary) trailer HD

Zdjęcia Billa Cunninghama stały się znakiem rozpoznawczym niedzielnego wydania NYT, poświęconego stylowi ulicznemu. Fotograf miał okazję podejrzeć i uwiecznić wiele gwiazd świata mody wielkiego formatu.

Fotograf doznał udaru w piątek, 24 czerwca. Mimo hospitalizacji, zmarł dzień później. Jest to niewątpliwie ogromna strata w świecie fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)