„Bit rot", czyli elektroniczne odpady na zdjęciach Valentino Belliniego

„Bit rot", czyli elektroniczne odpady na zdjęciach Valentino Belliniego

Lahore, Pakistan: Mężczyzna stoi przed stosem elektronicznych komponentów, które będą następnie przetwarzane w celu odzyskanie metali szlachetnych.
Lahore, Pakistan: Mężczyzna stoi przed stosem elektronicznych komponentów, które będą następnie przetwarzane w celu odzyskanie metali szlachetnych.
Źródło zdjęć: © © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
Marcin Falana
13.04.2015 13:07, aktualizacja: 13.04.2015 15:07

„Bit rot" to cykl zdjęć poruszający ważny, współczesny problem śmieci elektronicznych, które wraz z rozwojem technologii bogatej północy zalewają resztę świata.

Gdzie trafia nasz komputer, kiedy przestajemy go używać? Najprawdopodobniej do kolejnych 40-50 milionów ton odpadów elektronicznych, które co roku wyrzucamy. Na całym świecie znajdują się gigantyczne pola, które są zatrute stosami elektronicznych śmieci. Włoski fotograf Valentino Bellini postanowił udokumentować takie miejsca w swoim cyklu pt. „Bit rot”.

Guiyu, Chiny: Na zewnątrz zakładu, gdzie są demontowane i utylizowane komponenty elektroniczne.
Guiyu, Chiny: Na zewnątrz zakładu, gdzie są demontowane i utylizowane komponenty elektroniczne.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)

Bit rot - to potoczne określenie używane w świecie komputerowym do określenia stopniowego rozkładu danych zapisanych na różnych nośnikach w określonym czasie. W tym przypadku określenie zostało przeniesione z wirtualnej rzeczywistości opanowanej przez bity i oprogramowanie do świata rzeczywistych odpadów materialnych.

Rzeka Lian, Chiny: Odnoga rzeki Lian. Każdej nocy, ogromne stosy elektronicznych śmieci razem z innymi odpadami od producentów są palone na brzegach rzeki. Te elementy są ostatnią pozostałością po elektronice, która nie ma już żadnej wartości. Odpady są palone na otwartej przestrzeni zanieczyszczając powietrze i wodę.
Rzeka Lian, Chiny: Odnoga rzeki Lian. Każdej nocy, ogromne stosy elektronicznych śmieci razem z innymi odpadami od producentów są palone na brzegach rzeki. Te elementy są ostatnią pozostałością po elektronice, która nie ma już żadnej wartości. Odpady są palone na otwartej przestrzeni zanieczyszczając powietrze i wodę.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
Agbobloshie, Accra, Gana: Młody mężczyzna podczas przerwy przed składowiskiem. Czeka, żeby zebrać materiały, które zostaną spalone w celu odzyskania elementów metalowych na sprzedaż.
Agbobloshie, Accra, Gana: Młody mężczyzna podczas przerwy przed składowiskiem. Czeka, żeby zebrać materiały, które zostaną spalone w celu odzyskania elementów metalowych na sprzedaż.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
Wagah, Pakistan: Ciężarówki pełne metali pochodzących z utylizacji odpadów elektronicznych przyjeżdżają do odlewni codziennie. Złom różnego pochodzenia topi się w temperaturze 1800 stopni C.
Wagah, Pakistan: Ciężarówki pełne metali pochodzących z utylizacji odpadów elektronicznych przyjeżdżają do odlewni codziennie. Złom różnego pochodzenia topi się w temperaturze 1800 stopni C.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
Agbobloshie, Accra, Gana: Młody mężczyzna przewozi materiały elektroniczne do spalenia. Przetwarzane materiały zawierają substancje, które są bardzo toksyczne dla środowiska i człowieka.
Agbobloshie, Accra, Gana: Młody mężczyzna przewozi materiały elektroniczne do spalenia. Przetwarzane materiały zawierają substancje, które są bardzo toksyczne dla środowiska i człowieka.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
New Deli, Indie: Magazyn używany do demontażu urządzeń elektronicznych.
New Deli, Indie: Magazyn używany do demontażu urządzeń elektronicznych.© © Valentino Bellini / [bitrotproject.tumblr.com](http://bitrotproject.tumblr.com)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)