Astronauta miał nagrać kosmiczne ujęcia. Zapomniał karty do GoPro

Astronauta miał nagrać kosmiczne ujęcia. Zapomniał karty do GoPro

Astronauta miał nagrać kosmiczne ujęcia. Zapomniał karty do GoPro
Monika Homan
22.05.2018 09:48, aktualizacja: 26.07.2022 18:01

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas spaceru w przestrzeni, mieli zapewnić nam kilka "kosmicznych" ujęć z GoPro. Niestety, stała się rzecz najmniej oczekiwana... nie zabrali ze sobą karty pamięci!

Zdarzyło się wam kiedyś, że nie zabraliście na zdjęcia karty pamięci? Wiem, że się nie przyznacie, ale pewnie większość z was miała taką sytuację. Mnie się zdarzyło – od tamtej pory noszę kilka zapasowych kart, poukrywanych w kieszeniach plecaka. Skoro zdarza się to wszystkim, dlaczego miało nie zdarzyć się astronautom, stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

NASA Astronaut Left Camera SD Card at Home

Drew Feustel oraz Ricky Arnold wyruszyli na zaplanowany spacer kosmiczny o nazwie EVA-50. Obaj są doświadczonymi astronautami i nie była to dla nich pierwsza tego typu wyprawa. Głównym celem spaceru była wymiana elementu systemu chłodzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spacer EVA-50 rozpoczął się 16 maja o godzinie 13:39 czasu środkowoeuropejskiego.

Poza wyznaczonymi zadaniami, Feustel miał nagrać kilka ujęć kamerą GoPro. Kiedy był gotowy, na ekranie pojawił się komunikat "brak karty SD". Żeby rozwiązać problem, inżynier pokładowy nawiązał kontakt z kontrolą misji. Możemy posłuchać rozmowy na nagraniu.

  • Kiedy wciskam przycisk widzę "[b]brak karty SD[/b]", to znaczy, że potrzebuję jej do nagrywania? Kiedy nagrywa, powinna świecić się czerwona lampka? – pyta inżynier.W odpowiedzi słyszymy długą, wymowną ciszę, która trwa przez kilka sekund.
  • Powiedziano mi, że jeśli ma w sobie kartę, podczas nagrywania zaświeci się czerwona lampka – wyjaśnia kontroler.
  • A jeśli jest napisane "brak karty SD", co to znaczy? - pyta ponownie astronauta.
  • Myślę, że oznacza to, że nie ma karty – dostaje dość niepewną odpowiedź.
  • Cóż, jak sądzę możemy schować to z powrotem do plecaka.-Brzmi jak świetny plan! – odpowiada Houston

Astronauci ukończyli ponad sześciogodzinny spacer kosmiczny z powodzeniem, wykonując wszystkie zaplanowane zadania. Co prawda nie zobaczymy ujęć z GoPro, ale wciąż możemy zobaczyć całe nagranie z transmisji na żywo na Twitchu NASA (2:09 – wymiana zdań o GoPro)

Był to 399 spacer kosmiczny w historii astronautyki i 210 spacer, związany z budową lub utrzymaniem ISS. 14 czerwca Feustel i Arnold znów wyjdą z ISS. Miejmy nadzieję, że tym razem karta znajdzie się na miejscu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)