Burzowe dzieło sztuki. Do złudzenia przypomina… spaghetti!

Burzowe dzieło sztuki. Do złudzenia przypomina… spaghetti!

Burzowe dzieło sztuki. Do złudzenia przypomina… spaghetti!
Marcin Watemborski
16.07.2021 07:40, aktualizacja: 26.07.2022 14:25

Sezon burzowy trwa w najlepsze, a co za tym idzie – pojawia się coraz więcej interesujących zdjęć. Uwagę internautów przykuła niezwykła formacja, która powstała po uderzeniu pioruna. To prawdziwe dzieło sztuki!

To, co widzicie na zdjęciu, zdecydowanie nie jest zwyczajne. Formacja drzewna przypominająca gorące spaghetti gęsto oblane sosem pomidorowym to coś niesamowitego. Po to, by powstał taki obraz, musza być spełnione konkretne warunki, a to wcale nie jest proste.

Przede wszystkim potrzebujemy sceny, w której znajdzie się drzewo oraz pokaźna burza. Uderzenie pioruna musi być na tyle specyficzne, by odsłoniło naczyniową strukturę drzewa. I tu jest rzecz najciekawsza – drzewo musi mieć wadę powodującą deformację słojów tuż pod korą.

Wspomniana wada nazywana jest obrzękiem pnia. Dendrolodzy potocznie nazywają tę wadę rakiem, gdyż z zewnątrz wygląda jak narośl, choć w przeciwieństwie do tej choroby drzewa, obrzęk powodują bodźce zewnętrzne, a nie struktura drzewa. Przez pobudzenie pączków śpiących pod korą powstają zawiłe kształty, jak te na przedstawionym zdjęciu.

Mimo tego, że w naturze obrzęk jest postrzegany jako wada, w przemyśle meblarskim i przy produkcji oklein, jest to wysoce pożądana estetyka. Obrzęki występujące w brzozie nazywa się czeczotą, natomiast w jaworze – ptasim oczkiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)