Całkowite zaćmienie Słońca: Zdjęcia krok po kroku
13.08.2019 08:16, aktual.: 26.07.2022 15:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotograf Dan Marker-Moore udał się do Chile, aby uchwycić całkowite zaćmienie słońca w lipcu 2019 roku. Fotograf udokumentował fazy zaćmienia krok po kroku, a następnie złożył je w artystyczne kompozycje.
Fotograf starannie szukał miejsca, w którym będzie mógł najlepiej sfotografować całkowite zaćmienie Słońca w Chile. Sprzęt rozstawił dzień wcześniej, żeby mieć pewność, że wszystko uda się uchwycić. Na plaży oprócz niego zgromadził się tłum, który oklaskami i wiwatami przywitał ostatnią fazę zaćmienia.
Do sfotografowania zaćmienia Słońca i stworzenia filmu poklatkowego Dan Marker-Moore użył aparatu Sony A7R III i zmiennoogniskowego teleobiektywu Sony FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS. Trwające trzy godziny zjawisko, fotograf zamknął w 18-sekundowej animacji. Oprócz tego wykonał ponad 400 zdjęć poszczególnych faz zaćmienia.
Liniowa prezentacja wszystkich zdjęć każdej z faz byłaby bardzo długim wąskim paskiem, dlatego Marker-Moore podszedł do tematu nieco inaczej. Zaczął bawić się kompozycją zdjęć i w ten sposób stworzył kilka kolaży, które w ciekawy i oryginalny sposób prezentują całe zdarzenie.
Ten sposób przedstawienia zaćmienia Słońca już na pierwszy rzut oka daje obraz zjawiska, a ponadto intryguje. Na ostatnim kolażu znajduje się aż 425 fotografii Słońca w porządku chronologicznym. Poniżej możecie zobaczyć film zza kulis.
Timelapseing a Total Solar Eclipse in Chile
Całkowite zaćmienie Słońca będzie można obejrzeć po raz kolejny w grudniu 2020 roku. Ponownie będzie ono widoczne z Chile, Argentyny oraz południowego Pacyfiku. Zaćmienie całkowite może trwać maksymalnie 7 minut i 31 sekund. Jego oglądanie gołym okiem jest niebezpieczne dla ludzkiego wzroku. Do jego oglądania należy użyć specjalnych okularów z folią Baadera.