Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię

Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię15.02.2018 10:43
Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię
Źródło zdjęć: © © Candida Höfer

Każdego roku World Photography Organisation przyznaje nagrody fotografom za wybitny wkład w rozwój tej dziedziny sztuki. W zeszłym roku zaszczytu dostąpił Martin Parr, a w tym jest to niemiecka artystka Candida Höfer.

Candida Höfer rozpoczęła studia u Brenda i Hilli Becher w 1976 roku, po tym jak skończyła jedne w studiu fotografii reklamowej Schmölz-Huth. Zdjęcia fotografki były wystawiane m.in. w Kunsthalle Basel w Bazylei, Kunsthalle Berne w Bernie, Luwrze, Irish Museum of Modern Art w Dublinie, galerii Tate, Barbican Art Gallery w Londynie oraz Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu.

417855266160392850
Źródło zdjęć: © Candida Höfer / © Ralph Mueller
Jestem naprawdę zaszczycona. Mam nadzieję, że będzie to przyczynek do likwidacji kolejnych barier w publicznym odbiorze fotografii i sztuki.

Artystka była reprezentantką Niemiec na 50. Biennale w Wenecji w 2003 roku, a rok wcześniej brała udział w wystawie documenta 11. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich muzeów jak: Tate Britain, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie, Museum folkwang w Essen, Kunsthalle Hamburg, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Państwowym Muzeum Ermitazu w Petersburgu. Candida Höfer jest reprezentowana przez galerię Ben Brown Fine Arts.

417855266160589458
Źródło zdjęć: © © Candida Höfer

Artystka należy do czołówki współczesnych fotografów. Jej znakiem rozpoznawczym jest precyzyjna metodologia i technika. Jej prace to w głównej mierze wielkoformatowe odbitki. Na zdjęciach Candidy zobaczycie wielkie, puste wnętrza, które znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeuów na świecie.

Możliwość wręczenia tej nagrody tak ważnej artystce, która przekracza wiele granic swojej profesji, to prawdziwy zaszczyt. Prace Candidy są doskonałe techniczne i cudownie wyraziste. Aż przyjemnie je oglądać.

Candida Höfer odbierze nagrodę 19 kwietnia 2018 roku podczas uroczystej gali, a jej zdjęcia będą wystawione w Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2018. Kuratorem wystawy jest Mike Trow, były kierownik działu graficznego brytyjskiego Vogue. Oprócz zdjęć Höfer, będzie tam ponad 600 prac innych artystów.

417855266160851602
Źródło zdjęć: © © Candida Höfer

W poprzednich latach nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali m.in.: mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliot Erwitt oraz Martin Parr. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie organizatora konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)