Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię

Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię

Candida Höfer odznaczona nagrodą SWPA 2018 za wybitny wkład w fotografię
Źródło zdjęć: © © Candida Höfer
Marcin Watemborski
15.02.2018 10:43, aktualizacja: 15.02.2018 11:51

Każdego roku World Photography Organisation przyznaje nagrody fotografom za wybitny wkład w rozwój tej dziedziny sztuki. W zeszłym roku zaszczytu dostąpił Martin Parr, a w tym jest to niemiecka artystka Candida Höfer.

Candida Höfer rozpoczęła studia u Brenda i Hilli Becher w 1976 roku, po tym jak skończyła jedne w studiu fotografii reklamowej Schmölz-Huth. Zdjęcia fotografki były wystawiane m.in. w Kunsthalle Basel w Bazylei, Kunsthalle Berne w Bernie, Luwrze, Irish Museum of Modern Art w Dublinie, galerii Tate, Barbican Art Gallery w Londynie oraz Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu.

Obraz
© Candida Höfer / © Ralph Mueller
Jestem naprawdę zaszczycona. Mam nadzieję, że będzie to przyczynek do likwidacji kolejnych barier w publicznym odbiorze fotografii i sztuki.

Artystka była reprezentantką Niemiec na 50. Biennale w Wenecji w 2003 roku, a rok wcześniej brała udział w wystawie documenta 11. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich muzeów jak: Tate Britain, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie, Museum folkwang w Essen, Kunsthalle Hamburg, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Państwowym Muzeum Ermitazu w Petersburgu. Candida Höfer jest reprezentowana przez galerię Ben Brown Fine Arts.

Obraz
© © Candida Höfer

Artystka należy do czołówki współczesnych fotografów. Jej znakiem rozpoznawczym jest precyzyjna metodologia i technika. Jej prace to w głównej mierze wielkoformatowe odbitki. Na zdjęciach Candidy zobaczycie wielkie, puste wnętrza, które znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeuów na świecie.

Możliwość wręczenia tej nagrody tak ważnej artystce, która przekracza wiele granic swojej profesji, to prawdziwy zaszczyt. Prace Candidy są doskonałe techniczne i cudownie wyraziste. Aż przyjemnie je oglądać.

Candida Höfer odbierze nagrodę 19 kwietnia 2018 roku podczas uroczystej gali, a jej zdjęcia będą wystawione w Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2018. Kuratorem wystawy jest Mike Trow, były kierownik działu graficznego brytyjskiego Vogue. Oprócz zdjęć Höfer, będzie tam ponad 600 prac innych artystów.

Obraz
© © Candida Höfer

W poprzednich latach nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali m.in.: mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliot Erwitt oraz Martin Parr. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie organizatora konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)