Canon 1D-X Mark III – poznaj szczegóły funkcji fotografowania i filmowania

Canon 1D‑X Mark III – poznaj szczegóły funkcji fotografowania i filmowania

Canon 1D-X Mark III – poznaj szczegóły funkcji fotografowania i filmowania
Marcin Watemborski
15.01.2020 12:09, aktualizacja: 15.01.2020 15:13

Firma Canon opublikowała białą księgę dotyczącą ich flagowej lustrzanki cyfrowej Canon EOS 1D-X Mark III. W dwóch dokumentach zostały przedstawione szczegóły dotyczące działania trybów foto oraz wideo. Dowiecie się z nich więcej na temat wydajności, działania AF, mierzenia światła, jakości obrazu wideo 4K i wielu innych.

White paper, czyli biała księga, to oficjalny dokument, w którym znajdują się usystematyzowane dane dotyczące konkretnego obszaru działalności firmy. W raportach można znaleźć wiele szczegółowych informacji. Cele marketingow są w nich spychane na drugi plan, a najważniejszy jest ekspercki charakter.

Można rozumieć, że Canon wydając białe księgi dotyczące filmowania oraz fotografowania aparatem Canon EOS 1D-X Mark III postanowił odstąpić od ochów i achów, a skoncentrować się na suchych danych i informacjach, które czarne na białym pokażą użytkownikowi najważniejsze funkcje flagowej lustrzanki.

W dokumencie dotyczącym samego fotografowania znajdziecie informacje na temat drogi, jaką musiała pokonać firma w ulepszaniu swoich lustrzanek. Sięga ona aż roku 1971, gdy zaprezentowane zostało mocowanie Canon FD. W 1987 roku pojawił się bagnet Canon EF, a pierwsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa Canon EOS 1D zawitała na rynek w 2001 roku. Po drodze były jeszcze przygody z matrycami APS-H i różnymi odmianami ”jedynek”, aż do dziś, gdy króluje Canon EOS 1D-X Mark III.

Opublikowane białe księgi mają na celu przeprowadzić użytkownika przez całą specyfikację, specjalne opcje i sposób zachowania aparatu. Pojawiają się również przykłady wykorzystania. Można powiedzieć, że to bardzo rozbudowany poradnik, podobny do tych starych książkowych typu ”Cośtam dla opornych”. Szczerze się cieszę, że Canon pomyślał o czymś takim. Przydałby mi się taki poradnik dla początkujących, gdy miałem Canona EOS 5D Mark III – do dziś nie wiem, co robiły niektóre ustawienia autofokusa.

Część poświęcona filmowaniu jest również bardzo rozbudowana. Można się z niej dowiedzieć wiele przydatnych rzeczy, jak na przykład to, że podczas kręcenia wideo w rozdzielczości 5,5K na drugiej karcie jest zapisywana jednocześnie wersja w 4K. Pojawiły się również internujące informacje na temat technik filmowania i sposobu obróbki materiału.

Niestety materiały są w języku angielskim, ale być może doczekamy się ich polskiego tłumaczenia. Canon EOS 1D-X Mark III jest obecnie najwyższym modelem lustrzanki cyfrowej w systemie tego producenta.

Jeśli nie działają wam hiperłącza, skopiujcie link i wklejcie do paska adresu strony w waszej przeglądarce:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)