Canon EOS-1D X Mark III to aparat na miarę XXI wieku. Canon odrobił lekcje

Canon EOS‑1D X Mark III to aparat na miarę XXI wieku. Canon odrobił lekcje

Canon EOS-1D X Mark III to aparat na miarę XXI wieku. Canon odrobił lekcje
Justyna Kocur-Czarny
07.01.2020 09:02, aktualizacja: 07.01.2020 10:06

Blisko cztery lata minęły od premiery poprzedniej wersji flagowej lustrzanki dla profesjonalistów Canon EOS-1D X Mark II. W tym czasie nastąpił ogromny przeskok, co na szczęście ma odzwierciedlenie w modelu zaprezentowanym na CES 2020.

Rok Olimpiady to czas kiedy producenci wypuszczają na rynek profesjonalne aparaty przeznaczone dla zawodowców. 2020 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Canon znów walczy o rynek w segmencie profesjonalistów prezentując najnowszy model wyposażony w 20,1-megapikselową matrycę z filtrem dolnoprzepustowym i procesor DIGIC X.

Canon EOS-1D X Mark III - co nowego

 • matryca 20,1 megapiksela z filtrem dolnoprzepustowym
 • zakres ISO 100 - 102400 rozszerzalne do 50 - 819200
 • obsługa formatu HEIF umożliwiającego zapis 10-bitowych obrazów przy zachowaniu niskiej wagi plików
 • podświetlane przyciski
 • filmowanie 4K z możliwością rejestrowania 12-bitowego obrazu RAW wewnętrznie
 • 5-osiowa, cyfrowa stabilizacja obrazu Move Digital IS
 • łączność Wi-Fi oraz Bluetooth
 • ulepszony akumulator LP-E19 pozwalający na wykonanie 2850 zdjęć
 • 16 kl./s (migawka mechaniczna) i 20 kl./s (LiveView)
 • autofokus wykorzystujący procesy uczenia maszynowego
 • dwa gniazda CFExpress
Obraz

Canon EOS-1D X Mark III - aparat na miarę XXI wieku

Dzięki nowo opracowanemu procesorowi DIGIC X i matrycy o rozdzielczości 20,1 megapiksela, EOS-1D X Mark III osiąga szybkość 16 kl./s (migawka mechaniczna) i 20 kl./s w trybie Live View (migawka mechaniczna lub elektroniczna z pełnym śledzeniem AF).

Nowa matryca zapewnia szybszy odczyt danych, ale i mniejsze szumy. Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 20,1 megapiksela oferuje także najszerszy jak dotąd użyteczny zakres ISO spośród aparatów Canon: rozszerzone ISO wynosi od 50 do ISO 819200.

Canon EOS-1D X Mark III wykorzystuje nowy filtr dolnoprzepustowy (High Detail Low-Pass Filter) o wysokiej szczegółowości, który próbkuje punkt świetlny na większej liczbie punktów, aby uzyskać ostrzejsze obrazy o wyższej rozdzielczości, jednocześnie zapobiegając efektowi mory. To również pierwszy model EOS obsługujący format HEIF (High Efficiency Image File Format), oparty na kodeku HEVC, który umożliwia zapisywanie 10-bitowych obrazów przy zachowaniu niskiej wagi plików – przy mniejszej ilości artefaktów przy kompresji.

Aparat wykorzystuje także nową generację kart pamięci CFexpress, osiągając trzykrotnie wyższą prędkość zapisu niż karty CFast i umożliwiając wykonywanie ponad 1000 zdjęć RAW w jednej serii.

Obraz

Canon EOS-1D X Mark III - nareszcie coś dla filmowców

Canon EOS-1D X Mark III oferuje pełnoklatkowy zapis wideo 4K z możliwością rejestrowania 12-bitowego obrazu RAW wewnętrznie. Aparat pozwala również na zapis 12-bitowych plików formatu CRM w rozdzielczości 5,5K (5472 x 2886), który następnie skalowany jest do 4K – dając ogromne możliwości edycyjne w postprodukcji.

Aparat może także nagrywać przy użyciu Canon Log Gamma, zarejestrowanego jako 10-bitowy plik HEVC / H.265. EOS-1D X Mark III pozwala również nagrywać wideo w formacie MP4, odpowiadając tym samym na potrzebę szybkiej transmisji plików zaraz po nagraniu. To również pierwszy aparat z serii EOS-1 z technologią 5-osiowej, cyfrowej stabilizacji obrazu Move Digital IS – zapewniającej płynniejszy obraz i redukującej minimalne drgania podczas nagrań z ręki.

Technologia Move Digital IS do tej pory była wykorzystywana m.in. w kamerach filmowych Canon Cinema, takich jak EOS C500 Mark II. System Dual Pixel CMOS AF w nowym aparacie EOS-1D X Mark III działa w trybie 4K i RAW.

Canon EOS-1D X Mark III - łączność bezprzewodowa

EOS-1D X Mark III jest pierwszym aparatem z serii EOS-1 obsługującym łączność z Wi-Fi i Bluetooth. To ukłon w stronę profesjonalistów, pracujących w dynamicznych warunkach, którzy oczekują szybkiego transferu danych (zdjęć, materiałów wideo) z aparatu na zewnętrzne serwery lub bezpośrednio do sieci. Wi-Fi może być używane do przesyłania materiałów na serwer FTP lub do obróbki za pomocą EOS Utility, jak również świetnie sprawdzi się w połączeniu ze smartfonem.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Łączność Bluetooth wykorzystuje protokół Bluetooth Low Energy, zapewniając stałe połączenie z kompatybilnym urządzeniem inteligentnym, przy jednoczesnym minimalnym zużyciu baterii. Po otwarciu aplikacji Canon Camera Connect, aparat EOS-1D X Mark III automatycznie łączy się z kompatybilnymi urządzeniami, umożliwiając przeglądanie materiału, udostępnianie i zdalne fotografowanie Live View za pomocą smartfona lub tabletu.

Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS, profesjonaliści mogą rejestrować dane lokalizacyjne na zdjęciach – funkcja szczególnie przydatna dla podróżujących fotografów sportowych i badaczy przyrody. Aparat przesyła dane szybciej niż EOS-1D X Mark II, gdy korzysta z wbudowanego portu Ethernet lub nowego – opcjonalnego – bezprzewodowego nadajnika plików WFT-E9.

Canon EOS-1D X Mark III - ulepszony korpus i akumulator

Wytrzymały, w pełni uszczelniony korpus ze stopu magnezu zapewnia odporność i wytrzymałość podczas korzystania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Nowością są też podświetlane przyciski, które ułatwiają fotografowanie w ciemności lub w słabo oświetlonych miejscach.

Aparat zapewnia również dodatkową kontrolę wyboru punktów AF. Dedykowany przycisk AF-ON umożliwia fotografom zmianę punktów ostrości „w locie”, przez co jeszcze bardziej ułatwia wykonanie optymalnego ujęcia i przyspiesza pracę. Żywotność baterii także została poprawiona – wykorzystując ten sam akumulator LP-E19 co w poprzednim modelu – w EOS-1D X Mark III na jednym ładowaniu pozwala wykonać 2850 zdjęć.

Obraz

Canon EOS-1D X Mark III - cana i dostępność

Canon EOS-1D X Mark III to aparat dla profesjonalistów i w kwestii ceny można się było spodziewać, że nie będzie tanio. Za korpus w zestawie z kartą CFexpress 64 GB, czytnikiem kart i małym pokrowcem na akcesoria przyjdzie nam zapłacić w Polsce 32 439,99 złotych. Aparat będzie dostępny w połowie lutego, a już teraz można go zamówić w przedsprzedaży ze strony canon.pl.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)