Canon 5D Mark III i Canon 5DX - co mówią wiewiórki?

Canon 5D Mark III - ciągle czekamy
Canon 5D Mark III - ciągle czekamy
Piotr Dopart

19.02.2012 09:30, aktual.: 26.07.2022 20:38

Po fali głośnych premier aparatów firmy Nikon miłośnicy systemu Canona z pewnością przestępują z nogi na nogę w oczekiwaniu na kontynuatora linii 5D. Oto garść niepotwierdzonych informacji, udostępnionych do tej pory przez serwis Canon Rumors.

Chyba najciekawszą plotką do tej pory była informacja, że linia 5D zostanie podzielona na dwie edycje. Jak spekuluje CR, Canon może poczuć przymus szybkiej reakcji na ruchy bezpośredniej konkurencji i ruszyć z modelem 5DX już niedługo.

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że Canon 5DX będzie wyposażony w 45-megapikselowy sensor i 61-punktowy system autofokusu wsparte dedykowanym procesorem DIGIC 4. Wciąż pozostaje otwarte pytanie, czy AF zostanie "pożyczony" z modelu 1D MkIV, czy też z Canona 1DX - według pogłosek obie wersje są prawdopodobne.

Podzespoły sprzętu sparowane z prockiem DIGIC 5 (nie wiadomo, czy nie 5+) mają pozwalać na prędkość zdjęć seryjnych rzędu 3,4 fps. Zakresy ISO sięgałyby wartości 100-6400 (50-12 800 po stosownych podbiciach).

CR informował na początku lutego, że Canon 5DX może ujrzeć światło dzienne już 28 lutego, a wraz z nim ujawnione zostaną trzy nowe szkła. Aparat do sprzedaży trafiłby w kwietniu - w sam raz na sezon ślubny - a jego koszt wyniósłby 2700 dolarów (ok. 8500 zł). Sęk w tym, że 3 obiektywy pojawiły się już 7 lutego i jakoś nie jestem przekonany do podejrzeń o tak duże poszerzenie przez Canona swej oferty.

Sama informacja o dacie premiery też powinna być traktowana ze sporą rezerwą. CR donosił 3 dni temu, że w Anglii kręcone są reklamy jednego z nowych modeli Canona. Jeśli jest to w istocie 5DX, to studio musiałoby bardzo spiąć się w kwestii produkcji klipów, aby wyrobić się na domniemane ujawnienie lustrzanki prasie. Na 5D Mark III z drugiej strony mieliby nieco więcej czasu, gdyż jej wyplotkowane wprowadzenie na półki sklepowe ma przypaść na październik tego roku.

Co zaś do modelu Canon 5D Mark III: CR donosi o sensorze 22 MPix i 61-punktowym systemie AF opartym na 1DX, prędkości zdjęć seryjnych na poziomie 6,9 fps oraz zakresach ISO 100-25 600 i 50-51 200 (po podbiciu). Dwuprocesorowy (DIGIC 5+ i DIGIC 4 dla AF) 5D MkIII zapewniać ma "najlepszą jakość wideo spośród lustrzanek EOS" - choć to ostatnie nie powinno być niespodzianką dla nikogo.

Spodziewać się można również ujawnienia przez Canona nowego Speedlite'a o nieznanej jeszcze liczbie przewodniej, jednak gwarantującego m.in. możliwość komunikacji radiowej. Nowy model stanowić ma bezpośrednią kontynuację dla oznaczonego numerem 580.

Ostatnia wersja nieoficjalnego cennika przewiduje ceny nowych 5D na poziomie ok. 3000 dolarów, czyli ok. 9,5 tysiąca zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)