Canon 65 mm f/0.75. Jaki obrazek daje jeden z najjaśniejszych obiektywów na świecie?

Canon 65 mm f/0.75. Jaki obrazek daje jeden z najjaśniejszych obiektywów na świecie?

Canon 65 mm f/0.75. Jaki obrazek daje jeden z najjaśniejszych obiektywów na świecie?
Marcin Watemborski
17.11.2021 12:06, aktualizacja: 17.11.2021 13:09

Względny otwór przysłony obiektywu Canon 65 mm f/0.75 jest ogromny! Każdy miłośnik bokehu powinien to zobaczyć i poczuć, jak miękko rozmywa tło to szkło. Efekt jest specyficzny, ale trzeba pamiętać, że ten obiektyw nie powstał na potrzeby fotografii.

Obiektyw Canon 65 mm f/0.75 został stworzony do realizowania zdjęć rentgenowskich. Jest to jedna z najjaśniejszych konstrukcji, jakie kiedykolwiek powstały. Cały obiektyw jest dość duży i ciężki. Francuski fotograf Mathieu Stern miał okazję go sprawdzić.

Przyjaciel naszej redakcji podpiął obiektyw do pełnoklatkowego korpusu Sony, by wyciągnąć z niego najpłytszą głębię ostrości, jaką mógł. Właściwie nie miał, jak go podpiąć, więc umieścił aparat na szynach za obiektywem na odpowiedniej wysokości i po to, by złapać ostrość przesuwał go w płaszczyźnie poziomej przód-tył. Po to, by uniknąć przypadkowo wpadającego światła, Stern zasłonił przerwę ciemnym materiałem.

Shooting a Video with an X-Ray Lens at F0.75

Pierwsze wrażenia z wykorzystania jednego z najjaśniejszych obiektywów na świecie wcale nie są dobre. Fotograf zwrócił uwagę na to, że sama obsługa jest problematyczna, a złapanie ostrości w głębi jest niemal niemożliwe. Dochodzą do tego waga (ponad 2 kg!) i rozmiar obiektywu, które są dość spore, więc zabawa w plenerze tym szkłem to koszmar każdego fotografa.

Stern się jednak nie zniechęcił i wyciągnął armatę na dwór. Zrobił kilka portretów, ale żaden z nich nie jest ostry. Wszystkie są rozmyte, mydlane. To już nawet nie jest kwestia problemów z ustawieniem ostrości, ale samej konstrukcji optycznej, która nie nadaje się do robienia zdjęć dobrej jakości. Z drugiej strony, może w fotografii artystycznej, ten sprzęt nadałby kadrom ciekawego charakteru.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)