Canon 7D - nowy firmware, nowe funkcje

Canon EOS 7D
Canon EOS 7D
Piotr Dopart

28.06.2012 08:30, aktual.: 26.07.2022 20:30

Mimo wprowadzenia na rynek Canona 5D Mk III Canon nie zapomina o użytkownikach swoich starszych lustrzanek. Może o tym świadczyć choćby oprogramowanie 2.0 dla Canona EOS 7D, wzbogacające go o rewelacyjne funkcje.

Canon 7D z firmware'em 2.0 oferuje fotografom m.in. większą liczbę zdjęć seryjnych w formacie RAW, funkcje edycji z poziomu aparatu, definiowane przez użytkownika ustawienia Auto ISO oraz wsparcie dla odbiornika GPS – GP E2.

7D pozwala teraz fotografować w trybie ciągłym z możliwością zapisu do 25 plików RAW lub 130 obrazów JPEG w serii. Jest to możliwe dzięki wzmocnieniu algorytmu zarządzania pamięcią zaczerpniętemu z serii EOS 1D.

Dodane funkcje edycji w aparacie pozwalają przetwarzać pliki RAW i poprawiać m.in. iluminację poboczną, zniekształcenia czy aberrację chromatyczną. Po zrobieniu zdjęcia możliwa jest też regulacja balansu bieli, ostrości, stylu i rozmiaru zdjęcia oraz wielu innych jego parametrów. Fotografowie mogą także łatwiej filtrować duże liczby plików, korzystając z klasyfikacji zdjęć; informacje dotyczące oceny i klasyfikacji zapisywane są w metadanych każdego pliku.

Nowe oprogramowanie rozszerza zakres możliwości Canona 7D także w procesie fotografowania i nagrywania materiałów wideo. Kontrola Auto ISO pozwala fotografom ustawić maksymalną czułość ISO w trybie automatyki, użytkownicy mogą teraz także uzupełnić filmy o 16-bitowy cyfrowy dźwięk stereo rejestrowany z częstotliwością 48 kHz z możliwością ręcznej kontroli dźwięku (lub za pomocą 64 presetów). Cyfrowy wind-cut filter redukuje świst wiatru przy mikrofonie.

Firmware 2.0 oznacza także współpracę z mocowanym do gorącej stopki odbiornikiem GPS – GP-E2, co pozwala dodać informacje o lokalizacji do danych EXIF. Funkcja rejestratora GPS umożliwia śledzenie przebytej trasy za pomocą pobierania danych GPS w regularnych odstępach czasu, a cała trasa może być wyświetlona przy użyciu Google Maps lub pakietu oprogramowania Map Utility.

Firmware v2 będzie dostępny od sierpnia 2012.

Źródło: Canon

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)