Canon chce opatentować ruchomy sensor do ustawiania ostrości

Canon chce opatentować ruchomy sensor do ustawiania ostrości03.03.2016 11:22
Canon chce opatentować ruchomy sensor do ustawiania ostrości
Marcin Falana

Ruchomy sensor do ustawiania ostrości - brzmi innowacyjnie, ale czemu nie. Canon chce opatentować ciekawe rozwiązanie autofokusa, polegające na ruchomej matrycy zamiast ruchomych soczewkach w obiektywie.

417845206340287122

Zamiast umieszczać na matrycy czujnik detekcji fazy matryca porusza się po osi optycznej obiektywu. Jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę obiektywy z ciężkimi soczewkami odpowiedzialnymi za autofokus, co wiąże się z wolnym działaniem tego systemu. Może to pomóc w przyspieszeniu ostrzenia z użyciem tradycyjnego autofokusa w obiektywach.

417845206340418194

Wadą takiego rozwiązania jest masa i gabaryty matrycy, która poruszając się może powodować ruchy korpusu. Rozwiązaniem Canona mają być przeciwwagi umieszczone przy sensorze, co ma niwelować drgania, przy niewielkim powiększeniu rozmiaru korpusu. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być alternatywą do czujników detekcji fazy na matrycy albo słabo działającego ustawiania ostrości na zasadzie detekcji kontrastu.

Może niedługo korzystając z korpusów Canona będziemy mogli włączyć autofokus ze starymi, manualnymi obiektywami, podobnie jak możemy u niektórych producentów korzystać ze stabilizacji matrycy nawet z manualnymi obiektywami. Póki co mamy do czynienia ze staraniami o patent, wiec nie oznacza to, że takie rozwiązanie naprawdę się pojawi. Jednak widać, że Canon szuka nowych ciekawych rozwiązań.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)