Canon EOS 5Ds bez filmów 4K, ale Canon EOS-1D C tanieje o 4000 dolarów

Canon EOS 5Ds bez filmów 4K, ale Canon EOS‑1D C tanieje o 4000 dolarów

Canon EOS 5Ds bez filmów 4K, ale Canon EOS-1D C tanieje o 4000 dolarów
Krzysztof Basel
02.02.2015 11:42, aktualizacja: 02.02.2015 12:42

Kiedy pisaliśmy o plotkach na temat nowych lustrzanek Canon EOS 5Ds i 5Ds R, nie wspomnieliśmy o ich funkcjach filmowych. Dzisiaj dotarły do nas kolejne przecieki w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że aparaty te nie będą miały funkcji nagrywania filmów w jakości 4K, a jedynie Full HD.

Z nowych informacji z serwisu digicame-info.com dowiadujemy się też, że Canon EOS 5Ds otrzyma wizjer optyczny pokrywający 100% kadru, ekran LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 1.04 mln. punktów, gniazdo mini-HDMI i osobny terminal mikrofonu oraz migawkę z minimalnym czasem fotografowania wynoszącym 1/8000 s.

Wiele źródeł podkreśla, że sercem Canona EOS 5Ds będzie prawdopodobnie pełnoklatkowa matryca wyprodukowaną przez Sony, która w za 2-3 miesiące trafi także do bezlusterkowca Sony A7R II. Byłby to niezwykle ciekawy ruch. Sony już od dawna produkuje sensory do wielu lustrzanek cyfrowych marki Nikon, który przygotowuje do nich świetne oprogramowanie i potrafi uzyskać z nich maksimum możliwości fotograficznych. W efekcie Nikon od kilku lat jest rynkowym liderem w kwestii jakości zdjęć z lustrzanek APS-C oraz 35 mm. Po piętach depta mu Sony, a w tyle pozostała firma Canon. Czyżby japoński producent postanowił wykonać podobny ruch i skorzystać z sensorów wysokiej jakości marki Sony? A może obie firmy wspólnie stworzą nową matrycę?

Miłośnicy nagrywania filmów 4K lustrzankami mają przynajmniej 2 powody, aby jeszcze chwilę zaczekać z podejmowaniem decyzji o zakupie nowego sprzętu. Z nieco starszych, nieoficjalnych informacji wynika, że seria aparatów Canon 5D poszerzy się o trzeci nowy model – Canon EOS 5D Mark IV, który będzie bezpośrednim następcą wersji Mark III. To lustrzanka z matrycą o dużo mniejszej rozdzielczości, niż 50 megapikseli. Wiele wskazuje na to, że aparat ten będzie miał możliwość nagrywania filmów w jakości 4K.

Canon EOS-1D C
Canon EOS-1D C

Po drugie, firma Canon właśnie obniżyła o 4000 dolarów cenę aparatu Canon EOS-1D C, który obecnie kosztuje 8000 dolarów. W Polsce lustrzanka nadal kosztuje ok. 40 000 zł, zatem obniżka nie jest zauważalna, ale zapewne spadek ceny jest tylko kwestią czasu.

Specyfikacja Canona EOS-1D C jest bardzo podobna do modelu Canon EOS-1D X, jednak z bardzo istotnymi zmianami. Małoobrazkowy Canon 1D C umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli (16:9), ma też natywny, kinowy tryb 24p, korzystając z cropa do formatu APS-H. Użytkownicy obiektywów EF Cinema Zoom mogą przełączyć format na zbliżony do APS-C - Super 35 mm sub-frame. 18-megapikselowy sensor CMOS potrafi także rejestrować obraz przy 50 i 60 klatkach na sekundę. 1D C może nagrywać zarówno 4k, jak i 1080p w Motion JPEG, w jednym z dwóch trybów kompresji: intraframe (All-I) lub interframe (IPB). Nie zabrakło też funkcji Canon Log Gamma, która jest dostępną w trybach 1080/50p/60p. Wygląda na to, że Canon EOS 5D Mark IV będzie przeznaczony dla innego odbiorcy, oferując matrycę o większej rozdzielczości i znacząco mniejszy korpus.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)