Canon EOS 60D z odchylanym ekranem i innymi bajerami

Canon EOS 60D z odchylanym ekranem i innymi bajerami
Mateusz Gołąb

26.08.2010 10:11, aktual.: 01.08.2022 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

No i jest - najnowszy Canon EOS 60D to następca popularnej pięćdziesiątki, który oferuje bardzo ciekawe możliwości. W środku nowej sześćdziesiątki znajdziecie matrycę o rozdzielczości 18 Mpix, zmienioną ergonomię obsługi aparatu, odchylany ekran LCD oraz, oczywiście, możliwość nagrywania filmów Full HD.

Matryca w Canonie EOSie 60D ma wielkość APS-C (1,6x) i - jak dla mnie - gigantyczną jak na amatorskie potrzeby rozdzielczość 18 Mpix. W połączeniu z procesorem obrazu DIGIC 4 aparat może robić zdjęcia z prędkością 5,3 kl./s w serii 58 zapisywanych w plikach JPG w pełnej rozdzielczości.

Tym, co może się podobać w najnowszych lustrzankach, nawet tych amatorskich, jest czułość ISO. Tutaj nominalna wartość czułości to ISO 100 - 6400 z możliwością jej podbicia do ISO 12800. W modelu niżej, Canoie EOS 550D, szumy przy nawet najwyższych czułościach były na przyzwoitym poziomie. Mogę więc przypuszczać, ze Canon niczego nie zepsuł i w EOSie 60D będzie podobnie albo lepiej.

Obraz

System autofokusa jest 9-punktowy z krzyżowymi czujnikami, a system pomiaru oświetlenia pochodzi od "starszego brata" Canona EOS 7D - 63-polowego systemu iFCL. W korpus wbudowano również system zdalnego sterowania canonowskimi lampami Speedlite.

Nowością jest odchylany ekran LCD o przekątnej 3 cali (7,7 cm) o proporcjach 3:2 - cudownie, że nie 16:9 - i rozdzielczości 1040 tys. pikseli. Biorąc pod uwagę rozdzielczość, to będzie doskonałej jakości ekran, na którym zobaczycie każdy szczegół zdjęcia. Ekran pokryty jest specjalnymi warstwami przeciwodblaskowymi i hydrofobową.

Obraz

Procesor obrazu DIGIC 4 jest na tyle mocny, że wbudowano możliwość prostej obróbki plików RAW - bezpośrednio w aparacie. Można regulować jasność, kontrast, balans bieli czy korygować dystorsję czy aberrację chromatyczną. Wśród opcji znajdziecie także możliwość stosowania specjalnych cyfrowych filtrów typu: ziarniste zdjęcie czarno-białe, soft focus czy toy camera (pewnie coś w rodzaju łomografii).

Obraz

Canon EOS 60D może nagrywać filmy Full HD w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy 30, 25 lub 24 klatkach na sekundę, a w 720p nawet z 50 lub 60 klatkami na sekundę. W trybie filmowania dostępne są wszelkie ręczne nastawy ekspozycji oraz cyfrowy zoom, który powiększa 7-krotnie możliwości zooma obiektywu, ale nagrywając obraz o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Oczywiście do dyspozycji są wyjścia HDMI (zgodne z HDMI-CEC) i złącze do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereo.

Obraz

Canon EOS 60D to również zmieniona ergonomia i układ przycisków sterujących aparatem - największą nowością jest połączenie przycisków Quick Control Dial, Multi-controller oraz SET w jeden wielofunkcyjny przycisk obsługiwany kciukiem.

Dane techniczne Canona EOS 60D w skrócie:

  • matryca 18 Mpix, CMOS, APS-C;
  • odchylany ekran LCD 3 cale, 3:2, 1040 tys. pikseli;
  • filmy Full HD z pełną manualną kontrolą;
  • procesor obrazu DIGIC 4;
  • czułość ISO 100-6400 oraz dodatkowo ISO 12800;
  • prędkość robienia zdjęć 5,3 kl./s;
  • 9-polowy układ AF;
  • system pomiaru iFCL, 63-polowy;
  • sterowanie zdalne lampami Speedlite;
  • obróbka plików RAW w aparacie.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)