Canon EOS 60Da – lustrzanka do fotografowania gwiazd

Canon EOS 60Da
Canon EOS 60Da
Dominik Herman

03.04.2012 08:00, aktual.: 26.07.2022 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Canon przygotował lustrzankę EOS 60Da wyposażoną w zmodyfikowany filtr dolnoprzepustowy przed matrycą, przeznaczoną do fotografowania gwiazd na niebie. Czy ta modyfikacja jest warta aż ok. 1500 zł więcej, niż w przypadku standardowej wersji?

W standardowej konfiguracji lustrzanki są wyposażone w zamontowany przed sensorem filtr dolnoprzepustowy, zawierający m.in. warstwę odcinającą światło podczerwone (IR). Zapobiega ona powstawaniu nienaturalnie wyglądających obrazów ze zbyt dużym udziałem tzw. bliskiej podczerwieni, czyli niewidocznego dla ludzkiego oka światła o długości fali od ok. 700 nm. Taka budowa matrycy utrudnia jednak zadanie fotografom tworzącym zdjęcia podczerwone oraz osobom fotografującym gwiazdy i mgławice na nocnym niebie.

W wielu aparatach możliwa jest samodzielna modyfikacja filtra przed matrycą w taki sposób, aby przepuścić większą ilość światła podczerwonego. Taka przeróbka wiąże się z utratą gwarancji i wymaga odpowiedniego technicznego przygotowania, dlatego nie jest szczególnie interesująca dla części użytkowników, którzy chcieliby zająć się astrofotografią. Z myślą o takich nabywcach powstała lustrzanka Canon EOS 60Da zapewniająca trzykrotnie większą transmisję fragmentu widma podczerwonego o długości 656 nm. Taka fala świetlna emitowana jest m.in. przez chmury wodoru obecne w mgławicach oraz przez inne ciała niebieskie.

Poza fabrycznie zmodyfikowanym filtrem IR nabywca kupujący EOS-a 60Da otrzyma aparat o specyfikacji takiej samej jak oryginalna wersja 60D. Lustrzanka rejestruje obrazy o rozdzielczości 18 megapikseli, jest wyposażona w 9-punktowy podsystem AF, mocowanie dla obiektywów EF i EF-S oraz 3-calowy monitor LCD zamocowany na obrotowym ramieniu. W komplecie dostarczany będzie adapter zapewniający ciągłe zasilanie aparatu z sieci elektrycznej (co jest ważne przy bardzo długich ekspozycjach, przy których standardowy akumulator może się rozładować w trakcie naświetlania – zwłaszcza w niskich temperaturach otoczenia). Co ważne dla użytkowników, aparat może być obsługiwany za pomocą elektronicznego wężyka spustowego z timerem TC-80N3, pozwalającego w dowolny sposób zaprogramować liczbę i czas naświetlań.

Canon EOS 60Da
Canon EOS 60Da

Canon EOS 60Da oferowany będzie w cenie 1500 dolarów, o 500 dolarów wyższej od regularnego modelu 60D. Koszt zakupu może wydawać się duży w porównaniu z normalną wersją lustrzanki. Jeśli jednak wziąć pod uwagę specjalistyczne przeznaczenie EOS-a 60Da, można się spodziewać, że aparat ten będzie popularny wśród osób zajmujących się astrofotografią.

Źródło: Canon Europe

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)