Canon EOS Ra: Stworzony do fotografowania gwiazd

Canon EOS Ra: Stworzony do fotografowania gwiazd

Canon EOS Ra: Stworzony do fotografowania gwiazd
Marcin Watemborski
06.11.2019 07:46, aktualizacja: 06.11.2019 09:39

Chyba nikt nie spodziewał się tej premiery. Nagle pojawiła się informacja o nowej wersji pełnoklatkowego bezlusterkowca – modelu Canon EOS Ra, który przeznaczony jest do astrofotografii. Jak się domyślacie – zobaczymy tu nietypowe rozwiązania.

Canon EOS Ra jest oparty na konstrukcji Canona EOS R. Dzieli część specyfikacji z R-ką, czyli: szybki autofokus, działający do -6 EV, pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 30,3 megapikseli oraz procesor DIGIC 8.

Nowością jest filtr odcinający promieniowanie podczerwone (IR), który pozwala na zarejestrowanie czterokrotnie większej ilości linii spektralnej H-alfa (długość fali to ok. 656 nm) względem klasycznej R-ki. Dzięki temu jest możliwe zarejestrowanie czerwieni mgławic emisyjnych, czyli międzygwiezdnych chmur gazu, złożonych głównie z wodoru i helu, co nie jest możliwe przy pomocy zwykłego aparatu, gdzie filtry UV/IR blokują znaczną część promieniowania.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Funkcja, która przyda się wielu miłośnikom fotografowania gwiazd, to opcja przycięcia rejestrowanego obrazu do rozmiaru matrycy APS-C, dzięki czemu będziecie mieli pełny kadr przy obiektywach i teleskopach, które nie pokrywają matrycy pełnoklatkowej. Obraz ma wtedy rozdzielczość 11,6 megapikseli.

Korpus umożliwia 30-krotne powiększenie (10 razy więcej niż Canon EOS R) podglądu zdjęcia celem dokładnego ustawienia ostrości, w czym dodatkowo pomoże opcja focus peakingu. Jest to również jedyny aparat do astrofotografii, który umożliwia robienie filmów poklatkowych 4K oraz nagrywanie w rozdzielczości 4K.

Cena korpusu wynosi 12 309,99 złotych, a szacunkowa sprzedaż rozpocznie się z końcem 2019 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)