Canon patentuje 4 obiektywy jasne, szerokie obiektywy z bagnetem RF
Nowy system Canon RF szybko rośnie w nowe obiektywy. Póki co są w nim 2 super-jasne szkła: Canon RF 50 mm f/1.2 L USM oraz Canon RF 85 mm f/1.2 L USM. Producent niedawno zgłosił patent, w którym znalazły się aż 4 obiektywy szerokokątne, których maksymalny otwór przysłony waha się od f/1.0 do f/1.4. Zapowiada się to bardzo ciekawie!
18.11.2019 | aktual.: 19.11.2019 09:03
Japoński gigant zgłosił patenty aż 4 obiektywów. Będą to kolejno 16 mm f/1.4, 18 mm f/1.2, 24 mm f/1.2 oraz super-jasny, ultra szerokokątny obiektyw 18 mm f/1.0. Jeśli wszystkie te obiektywy pojawią się w systemie Canon RF, będzie to nieprawdopodobne! Na samą myśl mam ciarki na plecach.
Z drugiej strony mam przed oczami szkła, które będą ważyły po 1,5 kilograma, z ogromnymi przednimi elementami, wystającymi na kilka centymetrów poza obudowę. Ta wizja trochę mnie niepokoi i nie do końca wiem, jak Canon chce rozwiązać kwestię poręczności tych obiektywów.
Portal Canon News zwraca uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Obiektyw 18 mm f/1.0 może być ciężki tematem, ponieważ odległość tylnego elementu od matrycy musi wynosić 5 mm, gdzie w systemie Canon RF bagnet jest 20 mm od sensora. W praktyce wygląda to tak, że element musiałby wchodzić głęboko do środka korpusu. Poza tym – obiektyw miałby całkowitą długość 15 cm.
Reszta obiektywów powinna być bardziej poręczna, ale wciąż na pewno ciężka, z dużymi elementami. Póki co nauka jeszcze nie jest w stanie oszukać właściwości fizycznych optyki tak, by obiektywy stały się dużo mniejsze przy jednoczesnym zachowaniu ich parametrów.
Wydaje mi się, że te obiektywy, jeśli będą dobrze skalibrowane, mogą przypaść do gustu fotografom wnętrz oraz miłośnikom nocnych krajobrazów. Trochę domknięta przysłona być może zapewni świetną jakość obrazu, ale o tym przekonamy się, jeśli wspomniane szkła pojawią się na rynku.