Canon patentuje obiektyw lustrzany 400 mm f/5.6

Canon patentuje obiektyw lustrzany 400 mm f/5.6
Marcin Falana

18.12.2017 13:15, aktual.: 26.07.2022 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy patent Canona może wzbudzić zdziwienie w środowisku fotograficznym. Dotyczy obiektywu 400 mm f/5.6, który jest obiektywem lustrzanym.

Wydaje się, że obiektywy lustrzane swoje najlepsze lata mają za sobą. Była to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych teleobiektywów, która oferowała dużo mniejsze gabaryty dzięki zastosowaniu w budowie luster. Zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie gabarytów obiektywu w porównaniu ze standardowymi teleobiektywami. Obiektywy lustrzane są też znacznie tańsze w produkcji, a jak wiadomo teleobiektywy do tanich nie należą. Kolejną zaletą jest prawie całkowita eliminacja aberracji chromatycznej.

Obraz

Jednak obiektywy lustrzane to nie tylko zalety. Mają dwie zasadnicze wady spowodowane obecnością środkowego lustra. Po pierwsze w obiektywach lustrzanych nie możemy zastosować standardowej przysłony. Patent Canona zdaje się radzić sobie z tym, dzięki zastosowaniu filtra elektrochromatycznego o różnej gęstości, który będzie pozwalał na “przymknięcie przysłony”, jednak nie będzie to miał wpływu na głębię ostrości.

Drugi problem jaki powstaje przy zastosowaniu obiektywów lustrzanych to nietypowe rozmycie tła. Przez środkowe lustro krążki w nieostrości wyglądają jak donaty, a nie pełne kółka.

W związku z tym obiektywy lustrzane nie cieszyły się dużą popularnością. Jednak może ich nieduże gabaryty nadal przemawiają do fotografów, którzy szukają najmniejszego zestawu i może Canon przywróci takie szkło do produkcji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)