Canon patentuje Quad Pixel AF. Czy Dual Pixel AF pójdzie w zapomnienie?

Canon patentuje Quad Pixel AF. Czy Dual Pixel AF pójdzie w zapomnienie?
Monika Homan

29.03.2019 11:11, aktual.: 26.07.2022 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dual Pixel AF to system opatentowany przez firmę Canon, który zapewnia sprawne i szybke działanie autofokusa z detekcją fazy w aparatach tej firmy. Nowy wniosek patentowy zdradza, że Canon pracuje nad matrycą z pikselami wyposażonymi w cztery fotodiody, zamiast dwóch.

Dual Pixel AF to technologia automatycznej regulacji ostrości z detekcją fazy opatentowana przez firmę Canon. Wszystkie piksele na powierzchni matrycy CMOS składają się z dwóch fotodiod, a dane z nich odczytywane są niezależnie. Dzięki temu każdy piksel na matrycy jest odpowiedzialny jednocześnie za obraz i za autofokus.

Po raz pierwszy matryca CMOS Dual Pixel pojawiła się w modelu Canon EOS 70D w 2013 roku.

Obraz

Jak podaje portal Canon News, firma zgłosiła właśnie patent dotyczący cztero-pikselowego autofokusa. Wadą systemu Dual Pixel jest to, że gorzej sprawdza się w przypadku ustawiania ostrości na poziomych liniach. Najnowsze zgłoszenie patentowe wskazuje na to, że Canon podzielił piksel na 4 soczewki - w ten sposób chce rozwiązać ten problem.

Obraz

Dokument patentowy opisuje prawdopodobnie matrycę APS-C o rozdzielczości 20,7 megapikseli, na której znajdują się 83 miliony punktów wykrywania ostrości. Wygląda na to, że Canon może rozważać zmniejszenie rozdzielczości matrycy dla zwiększenia wydajności autofokusa. Taki ruch może okazać się sensowny.

Przyszłość pokaże, czy matryce z systemem "Quad Pixel" w ogóle pojawią się w aparatach Canona.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)