Canon patentuje sztuczną inteligencję. Wyręczy fotografa przy kadrowaniu zdjęć

Canon patentuje sztuczną inteligencję. Wyręczy fotografa przy kadrowaniu zdjęć

Canon patentuje sztuczną inteligencję. Wyręczy fotografa przy kadrowaniu zdjęć
Źródło zdjęć: © © Depositphotos
Konrad Siwik
25.05.2022 10:09, aktualizacja: 26.07.2022 13:17

Firma Canon uzyskała patent na nową technologię opartą na sztucznej inteligencji, która automatycznie powiększa obraz, aby lepiej wykadrować zdjęcie przed jego wykonaniem. Niewykluczone, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie w nowych aparatach firmy.

Canon opatentował niedawno nową technologię, która umożliwia automatyczne powiększanie obiektywu aparatu. Jest ona sterowana przez sztuczną inteligencję i zwiększa zoom, aby ułatwić kadrowanie ujęcia.

Nowa technologia AI Zoom firmy Canon rozpoznaje obiekty znajdujące się w kadrze zdjęcia, a następnie optycznie lub cyfrowo powiększa je bez konieczności samodzielnej regulacji przez fotografa – zauważa serwis Digicame-info, który dotarł do dokumentu patentowego. Sztuczna inteligencja automatycznie wykrywa obiekt i steruje zoomem tak, aby kompozycja była idealnie dobrana.

Co więcej, aparat będzie miał różne opcje kompozycji do wyboru, aby ograniczyć zakres autozoomu. Zgodnie z wnioskiem patentowym do wyboru byłyby opcje "twarzy", "popiersia" i "całego ciała", a także opcja manualna na dotykowym ekranie LCD aparatu, umożliwiająca stuknięcie obiektu w kompozycji i zablokowanie na nim ostrości.

Jeśli fotografowanym obiektem byłby człowiek, można wybrać powiększenie i ustawienie tak, aby była widoczna jego twarz, popiersie lub całe ciało, w zależności od tego, jak dużą część osoby chcemy ująć na zdjęciu. Po wybraniu preferowanej kompozycji aparat zawsze będzie utrzymywał ten sam rozmiar obiektu w kadrze.

Wyjątkowość patentu Canona polega na tym, że być może po raz pierwszy pomysł ten zostanie połączony z aparatem, który optycznie automatycznie powiększa obraz, aby utrzymać obiekt w kadrze zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami. Jak to często bywa w przypadku patentów, firma nie sprecyzowała, w jakim produkcie może zastosować tę funkcję opartą na sztucznej inteligencji.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)