Canon patentuje sztuczną inteligencję. Wyręczy fotografa przy kadrowaniu zdjęć

Canon patentuje sztuczną inteligencję. Wyręczy fotografa przy kadrowaniu zdjęć
Źródło zdjęć: © © Depositphotos
Konrad Siwik

25.05.2022 10:09, aktual.: 26.07.2022 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Canon uzyskała patent na nową technologię opartą na sztucznej inteligencji, która automatycznie powiększa obraz, aby lepiej wykadrować zdjęcie przed jego wykonaniem. Niewykluczone, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie w nowych aparatach firmy.

Canon opatentował niedawno nową technologię, która umożliwia automatyczne powiększanie obiektywu aparatu. Jest ona sterowana przez sztuczną inteligencję i zwiększa zoom, aby ułatwić kadrowanie ujęcia.

Nowa technologia AI Zoom firmy Canon rozpoznaje obiekty znajdujące się w kadrze zdjęcia, a następnie optycznie lub cyfrowo powiększa je bez konieczności samodzielnej regulacji przez fotografa – zauważa serwis Digicame-info, który dotarł do dokumentu patentowego. Sztuczna inteligencja automatycznie wykrywa obiekt i steruje zoomem tak, aby kompozycja była idealnie dobrana.

Co więcej, aparat będzie miał różne opcje kompozycji do wyboru, aby ograniczyć zakres autozoomu. Zgodnie z wnioskiem patentowym do wyboru byłyby opcje "twarzy", "popiersia" i "całego ciała", a także opcja manualna na dotykowym ekranie LCD aparatu, umożliwiająca stuknięcie obiektu w kompozycji i zablokowanie na nim ostrości.

Jeśli fotografowanym obiektem byłby człowiek, można wybrać powiększenie i ustawienie tak, aby była widoczna jego twarz, popiersie lub całe ciało, w zależności od tego, jak dużą część osoby chcemy ująć na zdjęciu. Po wybraniu preferowanej kompozycji aparat zawsze będzie utrzymywał ten sam rozmiar obiektu w kadrze.

Wyjątkowość patentu Canona polega na tym, że być może po raz pierwszy pomysł ten zostanie połączony z aparatem, który optycznie automatycznie powiększa obraz, aby utrzymać obiekt w kadrze zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami. Jak to często bywa w przypadku patentów, firma nie sprecyzowała, w jakim produkcie może zastosować tę funkcję opartą na sztucznej inteligencji.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także