Canon walczy z nielegalnym napływem sprzętu tego producenta

Canon USA złożył pozew przeciwko kilku detalicznym sprzedawcom, którzy oferują sprzęt Canona poza oficjalną dystrybucją.

Canon walczy z nielegalnym napływem sprzętu tego producenta
Marcin Falana

Szary rynek aparatów cyfrowych powstaje w momencie kiedy dilerzy importują i sprzedają sprzęt, który był pierwotnie przeznaczony na inny rynek. Tańszy sprzęt jest legalny jednak zazwyczaj nie obejmuje go gwarancja.

Canon 5D Mark III z podrobionym nr seryjnym. Zdjęcie Canon USA.
Canon 5D Mark III z podrobionym nr seryjnym. Zdjęcie Canon USA.

Canon USA twierdzi, że produkty z szarego rynku naruszają znak towarowy marki Canon w USA. Canon USA jest jedynym licencjobiorcą marki Canon w USA więc detaliści sprowadzający sprzęt Canona poza Canon USA powinni być wezwani do zaprzestania swoich praktyk.

Ładowarka z kablem, który nie jest certyfikowany.
Ładowarka z kablem, który nie jest certyfikowany.

Szary rynek ma również szkodzić klientom, jak twierdzi Canon USA, przez podrabiane numery seryjne, brak solidnej gwarancji, tanie kserokopie instrukcji obsługi oraz akcesoria, które nie są zgodne z lokalnymi przepisami.

Poza żądaniem zamknięcia dilerów pracujących na szarym rynku Canon USA chce również swój udział w zyskach ze sprzedaży produktów Canona sprowadzonych w ten sposób. Może to oznaczać koniec dla takich firm jak Get It Digital, LLC czy All New Shop.

Jeżeli Canon USA wygra może to oznaczać koniec tańszego sprzętu z szarego rynku, który jest sprzedawany równolegle z produktami autoryzowanymi. Zwalczanie szarej strefy jest głównym powodem innych nazw aparatów Canona w USA w porównaniu z innymi częściami świata. Dla przykładu, amatorskie lustrzanki cyfrowe tej marki w Europie są sprzedawane pod nazwą z trzycyfrową liczbą (np. EOS 760D). W USA te same produkty mają oznaczenie serii Rebel.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)