Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…?

Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…?25.06.2020 05:48
Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…?

Spokojnie, Canon nie zamierza konkurować z Elonem Muskiem, SpaceX i sznurem satelitów Starling. Jednak informacja o chęci wystrzelenia małego satelity ze starą lustrzanką w środku jest zaskakująca. O co właściwie chodzi?

Firma Canon wystrzeli satelitę o nazwie CE-SAT 1B (Canon Electric Satelite 1B), który będzie malutkim obiektem służącym do obserwowania Ziemi i został wyprodukowany przez oddział Canon Electronics. Wymiary to zaledwie 50 x 50 x 70 cm, a jego budowa oparta jest na satelicie Hodoyoshi-1 z 2014 roku.

Będzie to drugi satelita CE-SAT wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Pierwszy pojawił się tam w 2017 roku, więc sam pomysł nie jest nowością. Ciekawe jest jednak to, że na pokładzie satelity znajdą się aparaty i to wcale nie najnowsze. Pierwszym będzie Canon EOS 5D Mark III, chyba najbardziej udana lustrzanka cyfrowa tego producenta, a drugim Canon PowerShot S110 z 2013 roku.

Co do Canona EOS 5D Mark III, to można powiedzieć, że jest to aparat nadzwyczajny. Wielu fotografów do dzisiaj z powodzeniem używa konstrukcji z 2012 roku i nie zamieniłoby jej na nic innego. Mechanizm podnoszenia lustra oraz migawki jest bardzo wytrzymały, a sama matryca nie chwieje się na boki przez brak systemu jej stabilizacji. Jakość obrazu nawet jak na dzisiejsze wymagania rynku jest całkiem niezła.

Do korpusu ma być podpięty 40-centymetrowy teleskop Cassegrain o ogniskowej 3720 mm. Pozwoli on na ujęcie obrazów o rozdzielczości 5760 x 3840 pikseli, gdzie każdy z pikseli będzie odpowiadał mniej więcej odległości jednego metra. Na jednym zdjęciu wiec będzie ukazany obszar o powierzchni 24 km kwadratowych (w zaokrągleniu).

Satelita ma zostać wystrzelony w lipcu 2020 roku, a misja będzie nazywała się "Pics Or It Didn’t Happen" (ang. "Zdjęcia, albo to się nie wydarzyło") od popularnego anglojęzycznego powiedzenia, zmuszającego do pokazania zdjęć na dowód. CE-SAT 1B będzie brał udział w 2-letnim eksperymencie, który ma poprzedzać seryjną produkcję urządzenia. Dlaczego? Tego dokładnie Canon nie wyjaśnia, ale spodziewałbym się dużego projektu opartego na tworzeniu nowych, dokładnych map Ziemi.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)