Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona

Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona
Źródło zdjęć: © © JK
Mikołaj Rożek

13.12.2016 11:50, aktual.: 26.07.2022 18:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich miesiącach firma Canon zgłosiła kilka ciekawych patentów, które rozpaliły nadzieje fotografów. Kolejna koncepcja zakłada skonstruowanie obiektywu z mocowaniem z przodu i z tyłu jednocześnie.

Profesjonalne szkła do fotografowania, z dużym przybliżeniem, potrafią kosztować majątek. Przez lata pojawiły się półśrodki, które dawały chociaż namiastkę fotografii makro. Za niewielkie pieniądze możemy wykorzystać np. pierścienie odwrotnego mocowania. Pozwalają na przytwierdzenie obiektywu do korpusu tyłem do przodu. Ich największą wadą jest brak przenoszenia automatyki ostrości i ustawień ekspozycji. Ponadto, pierścienie sprawdzają się najlepiej ze szkłami, które mają wbudowany manualny pierścień przysłony.

Obraz
© © [Egami](http://egami.blog.sonet.ne.jp/20161212)

Serwis CanonWatch wypatrzył na Egami ciekawie prezentujący się patent Canona. Mowa o obiektywie wyposażonym w bagnet zarówno z tyłu, jak i z przodu tubusu. Co więcej, przy obu mocowaniach miałby wbudowane styki potrzebne do działania ustawień automatycznych. Jeśli produkt trafiłby do produkcji, dostalibyśmy dwa obiektywy w jednym. Z jednej strony określoną ogniskową, a z drugiej potężne makro.

Wiele aspektów takiej konstrukcji rodzi poważne pytania. Przede wszystkim, jak rozwiązane zostaną kwestie ogniskowania w trybie makro? Żeby uzyskać zadowalające efekty Canon musiałby zastosować specjalnie przystosowane grupy soczewek. Ponadto, przydałoby się, aby konstrukcja była nieruchoma podczas nastawiania pierścienia ostrości oraz czy autofokus poradzi sobie z niewielką płaszczyzną ostrości, jaka ma miejsce przy stosowaniu pierścieni odwróconego mocowania Zastanawiające jest także czy obiektyw mógłby zostać wyposażony w filtry. Można się domyślić, że standardowe pierścienie z gwintem nie będą kompatybilne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)