CEA‑Leti stworzyło w pełni działającą zakrzywioną matrycę pełnoklatkową
13.07.2017 11:27, aktual.: 26.07.2022 18:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W pełni działająca zakrzywiona matryca pełnoklatkowa jest faktem. Póki co, swoje zastosowanie znajdzie w teleskopie, lecz jest to namacalny dowód na to, że już niedługo może pojawić się w aparatach fotograficznych. Jak zmieni to technologię obrazowania?
Temat zakrzywionej matrycy jest wciąż aktualny i zalety takiego rozwiązania zachęcają kolejne firmy do rozwoju tej technologii. Tym razem o zakrzywionej matrycy usłyszeliśmy ze świata astronomii, gdzie ma zostać wykorzystana w teleskopach. Najnowszy prototyp pełnoklatkowej, 20-megapikselowej, w pełni działającej, zakrzywionej matrycy pochodzi z firmy CEA-Leti, która zajmuje się badaniami nad elektroniką. Sensor powstał we współpracy z Laboratoire d’Astrophysique de Marseille (LAM).
Zalety optyczne zakrzywionej matrycy są ogromne - zaczynając od bardziej bezpośredniego oświetlenia na krawędziach i w rogach, a kończąc na znacznie prostszych obiektywach, które nie będą musiały korygować wad optycznych, spowodowanych w gruncie rzeczy rzucaniem obrazu na płaską matrycę.
Niedawno pisaliśmy o zakrzywionej matrycy Microsoftu oraz Sony, także Canon interesuje się tym rozwiązaniem. Firmy te pracują nad masowym zastosowaniem takiego rozwiązania w aparatach i smartfonach, jednak zalety zakrzywionej matrycy dostrzegają także obserwatoria astronomiczne.
Za projekt zakrzywionej matrycy zostało nagrodzonych dwóch członków Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS) podczas European Week of Astronomy and Space Science 2017 w Pradze. Po dziesięciu latach starań, aby przekonać społeczność astronomiczną o zaletach oferowanych przez zakrzywione matryce, badania nad nimi są obecnie prowadzone na całym świecie, zaczynając od ESO (European Organisation for Astronomical Research), a kończąc na Stanford czy MIT. To dobrze wróży tej technologii, ponieważ zakrzywiona matryca może być kolejnym przełomem w fotografii, bo do w pełni działającej matrycy organicznej jeszcze daleka droga.