Cenzura Facebooka nie zna granic. Ban dla fotografki, która pokazała nagie manekiny
22.03.2017 08:42, aktual.: 22.03.2017 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kanadyjska fotografka Julia Busato została zbanowana na Facebooku ze względu na swój projekt. Jak wiecie, polityka prywatności na FB zabrania publikowania nagości. Czy wiedzieliście, że dotyczy to również nagich manekinów?
PRISCA - Skin
Julia Busato rozpoczęła realizację swojego projektu rok temu. Na zdjęciach można zobaczyć nagie kobiety pozujące z manekinami, też nagimi. Byłoby w tym trochę zdrożności, gdyby nie to, że ludzkiej nagości specjalnie nie widać. Modelki zasłaniają swoje wdzięki plastikowymi "ciałami". Fotografka tym projektem chciała zwrócić uwagę na to, że istnieją kobiety, które odbiegają od wyidealizowanej wizji piękna. W tym celu zestawiła je z plastikowymi wzorcami.
Zdjęcia zostały udostępnione w mediach społecznościowych ponad 200 tys. razy. Wiele kobiet wciąż wysyła wiadomości do Julii, ponieważ chcą dołączyć do projektu. Ale jak widać – niektórych to drażni i zgłaszają publikowane zdjęcia jako naruszenie zasad. A, zapomniałem – w projekcie nie występują tylko kobiety.
Przedsięwzięcie Busato nie dotyczy tylko różnic w kształcie ciał, lecz również samego postrzegania piękna. Każde zdjęcie to nie tylko obraz, ale również historia osoby, która na nim jest. Julia podkreśla, że nie chodzi o bycie szczupłym ani krągłym, ale o bycie sobą – pięknym, jakim się jest, bez względu na wygląd i doświadczenia.
Fotografka napisała na swoim fanpage'u o tym, że wiele osób zgłasza jej zdjęcia jako naruszenie polityki portalu. Ma to niemały wpływ na jej firmę. W poście zwraca ona uwagę, że dzięki mediom społecznościowym nawiązuje kontakty z klientami, a wiele negatywnych ocen wpływa na jej postrzeganie przez potencjalnych usługobiorców. W dalszej części Julia pisze, że osoby zgłaszające zdjęcia nadużywają tej możliwości, przez co zagrażają finansowej stabilności jej firmy. Na końcu prosi użytkowników o przemyślenie każdego zgłoszenia.
Busato wspomina, że wszystkie te incydenty nie odciągną jej od realizowania projektu. Fotografka wciąż szuka modeli, którzy chętnie podzielą się swoimi historiami. Przesłanie przedsięwzięcia brzmi: „bycie innym niż nakazują normy jest całkowicie w porządku”.
Co sądzicie o zgłaszaniu zdjęć artystycznych do władz Facebooka? Wielu moich znajomych spotkało się z takim zachowaniem – nie wiem czy to zazdrość, czy faktycznie kogoś razi tematyka zdjęć, mimo tego że nie są wulgarne. Mam nadzieję, że to nie czysta złośliwość. Być może faktycznie – niektórych dotyka obcowanie z subtelną nagością, ale czy czasem nie jest lepiej po prostu pominąć coś na tablicy i przewinąć stronę dalej.