Chcesz zalogować się na Facebooka? Najpierw poprawnie oznacz zdjęcie

Chcesz zalogować się na Facebooka? Najpierw poprawnie oznacz zdjęcie

Ola Błażowska
07.08.2010 10:48, aktualizacja: 01.08.2022 15:11

Od maja możecie spotkać się z nową funkcjonalnością Facebooka, której rolą jest zweryfikowanie, czy rzeczywiście jesteście tymi, za kogo się podajecie. Nie wystarczy znać login i hasło - podpadniecie systemowi, jeśli zalogujecie się na portal z zupełnie innego niż zwykle komputera. Aby dowieść, że jesteście sobą, będziecie musieli wypełnić zadanie i poprawnie oznaczyć fotografie ze swoimi znajomymi. Jak można się jednak domyślić, rozwiązanie to prowadzi do wielu absurdów.

Facebook nazywany jest już przez niektórych, "trzecim (po Chinach i Indiach) państwem świata" , ponieważ tylko te dwa kraje mają więcej mieszkańców, niż portal swoich użytkowników. Zyskuje on więc coraz więcej nowych opcji, związanych także z poprawą bezpieczeństwa.

Jednym z kroków wprowadzonych przez administratorów Facebooka jest właśnie "fotograficzny test". Logicznie rzecz biorąc, jeśli jesteśmy tymi, za kogo się podajemy, będziemy umieli rozpoznać i prawidłowo oznaczyć naszych znajomych na zdjęciach. Niestety, jest to tylko teoria. Na readwriteweb.com został opisany przypadek Eleanor Herman, której dostęp do konta został zablokowany na 10 dni po tym, jak nie potrafiła oznaczyć swoich przyjaciół na zdjęciu z ... jadalnymi żelkami.

Wszystko dlatego, że raz skorzystała z komputera na plaży, zamiast w domu. System rozpoznał, że loguje się z innego, nietypowego adresu IP i przeprowadził na niej test z fotkami znajomych. Po nieprawidłowym oznaczeniu pięciu z siedmiu zdjęć została poproszona o spróbowanie za godzinę. Po kolejnych nieudanych próbach jej konto zablokowano na 10 dni.

Facebook zachęca każdego użytkownika do nawiązania jak największej ilości znajomości, w rezultacie wiele z nich jest czysto wirtualnych (np. wspomniana Eleanor Herman jest autorką książek, która za pomocą portalu kontaktuje się ze swoimi czytelnikami). Już choćby dlatego oznaczanie znajomych, których się nie zna, może sprawiać trudności. Równocześnie portal dopuszcza oznaczanie innych użytkowników na zdjęciach nieprzedstawiających ludzi, lecz np. żelki.

Czy administracja Facebooka planuje wycofać się z kontrowersyjnego rozwiązania? Wielu użytkowników wypowiada się o nim negatywnie, jeden z głosów dotyczył nawet dyskryminowania osób niepełnosprawnych (np. niewidomych), które w ten sposób nie mogą zalogować się na swoje konto. Administratorzy wydali jednak oświadczenie, w którym zapewnili, że na fotograficzne testy  skarżył się jedynie niewielki procent użytkowników.

Źródło: readwriteweb.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)