Chcesz, żeby Twoje zdjęcia skończyły w tej placówce [wideo]

Chcesz, żeby Twoje zdjęcia skończyły w tej placówce [wideo]

Znajdujący się w kolekcji Corbis obraz, który supełnie zmienia odbiór sytuacji ze słynnej fotografii... (źródło: CBS)
Znajdujący się w kolekcji Corbis obraz, który supełnie zmienia odbiór sytuacji ze słynnej fotografii... (źródło: CBS)
Piotr Dopart
13.12.2011 12:00, aktualizacja: 26.07.2022 20:42

Dzięki programowi The Early Show amerykańskiej telewizji CBS mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z olbrzymim podziemnym archiwum zarządzanym przez firmę Corbis. Znajdują się tam miliony najbardziej znanych fotografii świata, przechowywanych w warunkach, które pozwolić im mają przetrwać przez jeszcze wiele pokoleń.

W chłodnych pomieszczeniach starej kopalni na odludziach stanu Pensylwania znaleźć można takie rarytasy, jak słynne zdjęcie robotników odpoczywających na rusztowaniu wieżowca, płonącego Hindenburga czy najbardziej znane zdjęcia Marylin Monroe. Łącznie cała kolekcja obejmuje ok. 15 milionów obrazów, w tym niektóre pamiętające jeszcze czasy wojny secesyjnej.

Zdjęcia są w różnym stanie, od idealnie zachowanych odbitek do potrzaskanych szklanych negatywów - ta część, która się jeszcze do czegokolwiek nadaje, została zarchiwizowana dodatkowo w formie cyfrowej i udostępniona w internetowym banku firmy Corbis.

Bezpieczeństwo zgromadzonych w Iron Mountain materiałów zapewniać mają precyzyjnie regulowana temperatura i wilgotność powietrza. Sprawiają one, że teoretyczny termin ważności fotografii sięgać ma setek lat - zdecydowanie dłużej niż jakiekolwiek urządzenie cyfrowe.

Koniecznie zapoznajcie się z poniższym wideo stacji CBS i posłuchajcie, co ma do powiedzenia główny historyk i archiwista firmy Corbis Ken Johnston - zapewniam, że nie pożałujecie. Szkoda tylko, że w Polsce praktycznie nie uświadczy się tego rodzaju audycji...

Źródło: Pop Photo

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)