Chińczycy obserwują Marsa. Zdjęcia z sondy Tianwen-1 są zaskakująco dobre!

Chińczycy obserwują Marsa. Zdjęcia z sondy Tianwen-1 są zaskakująco dobre!
Źródło zdjęć: © © ChNAK
Marcin Watemborski

04.01.2022 10:56, aktual.: 04.01.2022 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna udostępniła właśnie 4 niesamowite kadry zarejestrowane podczas misji Tianwen-1. Zobaczymy tu nie tylko samą Czerwoną Planetę, ale również sondę orbitującą wokół niej. Te zdjęcia wyglądają jak rodem wyjęte z "Gwiezdnych Wojen".

Sonda Tianwen-1 jest oddalona od Ziemi o około 350 milionów kilometrów i orbituje wokół Marsa. Dzięki wypuszczonej poza pokład kamerce, ujęła ona nie tylko zachwycający widok Czerwonej Planety, ale zrobiła selfie. Obrazy zostały przesłane w pełnym kolorze. Widać na nich dokładnie nie tylko atmosferę Marsa, ale również lodową pokrywę w okolicy bieguna planety.

Wystrzelona w lipcu 2020 roku sonda Tianwen-1 przesłała pierwsze zdjęcie Marsa w marcu 2021 roku. Oprócz tego było o niej dość cicho, a miłośnicy tematyki kosmicznej podejrzewali, że moduł został uszkodzony, podobnie jak łazik Zhurong. Ten zaś wylądował na powierzchni Czerwonej Planety 15 maja 2021 roku, a tydzień później rozpoczął badanie jej powierzchni.

Obraz
© © ChNAK

Zgodnie z tym, co podaje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, misja Tianwen-1 dostarczyłą aż 540 gigabajtów danych, a sama sonda jest w bardzo dobrym stanie. Plan naukowców z Państwa Środka zakłada, że zarówno Tianwen-1 oraz Zhurong będą kontynuowały swoje badania. Na dowód zostało opublikowane dodatkowe zdjęcie z pokładu łazika.

Mimo tego, że misja Tianwen-1 wciąż trwa, to Chińczycy pracują już nad kolejną, która prawdopodobnie będzie nazywała się po prostu Tianwen-2. Jej celem może być zebranie próbek skalnych z powierzchni Marsa i dostarczenie ich na Ziemię za około 8 lat.

Obraz
© © ChNAK
Obraz
© © ChNAK
  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)