Chińska droga wygląda jak z filmu katastroficznego. Wszystko przez deszcz

Chińska droga wygląda jak z filmu katastroficznego. Wszystko przez deszcz
Źródło zdjęć: © © China Daily / Reuters / FORUM
Marcin Watemborski

10.07.2020 08:49, aktual.: 26.07.2022 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dzielnicy Qianjiang chińskiego miasta Chongqing zapadła się droga po ogromnych opadach deszczu. Ulica wygląda jak rodem wyjęta z katastroficznego filmu – została podzielona na wielkie asfaltowe kry.

Miasto Chongqing znajduje się w środkowych Chinach i jest jednym z 4 wydzielonych miast ChRL od 1997 roku. Na powierzchni niespełna 82 500 km kw. Zamieszkuje obecnie około 6 260 000 osób. Jest to ośrodek gospodarczy, handlowy i kulturalno-naukowy. Można tam znaleźć wysoko rozwinięte hutnictwo żelaza, stali i aluminium, jak również przemysł elektromaszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy, obuwniczy i spożywczy.

Chongqing jest ważnym portem lądowy nad rzeką Jangcy. To właśnie tu zaczynają się Trzy Przełomy Jangcy. Jednocześnie niedaleko znajduje się ujście Jialing Jiang. Takie umiejscowienie tego ośrodka miejskiego ma ogromny wpływ na urbanistykę. Sąsiedztwo rzek w okresie wzmożonych opadów może niefortunnie wpływać na drogi, z których woda podmywa wzniesienia.

W ostatnim czasie miasto Chongqing nawiedzają ulewne opady deszczu, a co za tym idzie – poziom wód gruntowych oraz rzek wzrasta. Przyczynia się to do przyspieszonej erozji gleby, to znaczy, że materiał skalny i ziemia są wypłukiwane, osłabiając wzniesienia nawet na gęsto zalesionym terenie. W efekcie tego zawalają się drogi, jak ta ukazana na zdjęciu.

Gwałtowne osunięcia materiału kończą się tąpnięciami asfaltowych dróg, które zmieniają się w niemal lewitujące asfaltowe kry, uniemożliwiając dojazd do niektórych dzielnic miasta, jak Qianjiang. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne dla władz musi być stosowne badanie terenów pod budowę nowych dróg oraz ich rzetelne sprawdzanie, zanim dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)