Chińska sonda zrobiła 119‑megapikselowe zdjęcie powierzchni Księżyca w kolorze
1 grudnia 2020 roku chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na powierzchni Księżyca i już zawstydziła konkurencję. Nie tylko nagrała całkiem niezły filmik, ale zrobiła panoramiczne zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu w ogromnej rozdzielczości.
Na tym panoramicznym zdjęciu zobaczymy Oceanus Procellarum, czyli ogromne morze księżycowe na zachodnim skraju "jasnej strony" Księżyca. To właśnie tam zagnieździła się chińska technologia, która ujęła okolicę na panoramie o rozmiarze 15 000 x 7 947 pikseli!
Jako ciekawostka warto wspomnieć, że pierwsze zdjęcie wykonane na powierzchni Księżyca w lutym 1966 roku również zostało wykonane na tym samym obszarze. Wówczas była to zasługa radzieckiej sondy bezzałogowej Łuna 9. W przeciągu tych 54 lat technologia niesamowicie poszła do przodu.
W 2016 roku Chiny opublikowały zdjęcia Księżyca w wysokiej rozdzielczości, które uchwyciła poprzednia sonda- Chang’e 3. Tamte kadry miały rozdzielczość 43 Mpix każdy, ale w porównaniu do nowych zdjęć były kompletnie blade. To, co pokazały obrazy z Chang’e 5 ujawnia prawdziwe piękno Srebrnego Globu.
Misja Chang’e 5 nie polega jednak na robieniu zdjęć, tylko na zbieraniu próbek i powrocie na Ziemię. 3 grudnia 2020 roku sonda ruszy z powierzchni Księżyca i wróci na orbitę. Póki co dokonały tego tylko Stany Zjednoczone i ZSRR.
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć na tej stronie internetowej.