Chiny. 500-megapikselowy aparat sprawi, że nikt się nie ukryje

Chiny. 500-megapikselowy aparat sprawi, że nikt się nie ukryje

Chiny. 500-megapikselowy aparat sprawi, że nikt się nie ukryje
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny
25.09.2019 12:13, aktualizacja: 26.07.2022 15:37

Chińscy naukowcy stworzyli aparat zdolny uchwycić nawet kilkadziesiąt tysięcy twarzy na raz. Dane są od razu zapisywane w chmurze.

500 megapikseli, algorytmy sztucznej inteligencji i natychmiastowe przesyłanie danych. Urządzenie stworzone przez chińskich naukowców nie ma na celu tworzyć artystycznych fotografii. To aparat stworzony z myślą o szybkim rozpoznawaniu obiektów znajdujących się w kadrze. Zastosowanie dla niego na pewno znajdą wojskowi i służby specjalne.

Wynalazcy twierdzą, że aparat jest w stanie wykonać zdjęcie panoramiczne kilkudziesięciotysięcznej widowni na stadionie, na którym każda z twarzy będzie dobrze widoczna. Ponadto przesyłając dane do sieci, urządzenie będzie w stanie niemal natychmiast zidentyfikować odległość od celu.

Zeng Xiaoyang z 500-megapikselowym aparatem
Zeng Xiaoyang z 500-megapikselowym aparatem© © China News

Aparat powstał z udziałem naukowców z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju oraz Instytutu Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki Chińskiej Akademii Nauk w Changchun. Prowadzącym projekt jest doktor Zeng Xiaoyang.

Przetwarzanie dużej ilości danych i rozpoznawanie twarzy z dużych odległości wzbudza kontrowersje wokół wynalazku. Eksperci martwią się, że użyte w niewłaściwy sposób urządzenie może w znaczący sposób naruszać prywatność osób, które nie będą wiedziały, że są nagrywane.

Z drugiej strony, wykrywanie przestępstw i prewencja, zwłaszcza podczas wydarzeń masowych może stanowić silny argument za wprowadzeniem aparatu do użytku. Na razie Zeng Xiaoyang wezwał do ustalenia przepisów regulujących możliwości zastosowania jego wynalazku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)