Chiny. 500‑megapikselowy aparat sprawi, że nikt się nie ukryje

Chiny. 500-megapikselowy aparat sprawi, że nikt się nie ukryje
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny

25.09.2019 12:13, aktual.: 26.07.2022 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińscy naukowcy stworzyli aparat zdolny uchwycić nawet kilkadziesiąt tysięcy twarzy na raz. Dane są od razu zapisywane w chmurze.

500 megapikseli, algorytmy sztucznej inteligencji i natychmiastowe przesyłanie danych. Urządzenie stworzone przez chińskich naukowców nie ma na celu tworzyć artystycznych fotografii. To aparat stworzony z myślą o szybkim rozpoznawaniu obiektów znajdujących się w kadrze. Zastosowanie dla niego na pewno znajdą wojskowi i służby specjalne.

Wynalazcy twierdzą, że aparat jest w stanie wykonać zdjęcie panoramiczne kilkudziesięciotysięcznej widowni na stadionie, na którym każda z twarzy będzie dobrze widoczna. Ponadto przesyłając dane do sieci, urządzenie będzie w stanie niemal natychmiast zidentyfikować odległość od celu.

Zeng Xiaoyang z 500-megapikselowym aparatem
Zeng Xiaoyang z 500-megapikselowym aparatem© © China News

Aparat powstał z udziałem naukowców z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju oraz Instytutu Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki Chińskiej Akademii Nauk w Changchun. Prowadzącym projekt jest doktor Zeng Xiaoyang.

Przetwarzanie dużej ilości danych i rozpoznawanie twarzy z dużych odległości wzbudza kontrowersje wokół wynalazku. Eksperci martwią się, że użyte w niewłaściwy sposób urządzenie może w znaczący sposób naruszać prywatność osób, które nie będą wiedziały, że są nagrywane.

Z drugiej strony, wykrywanie przestępstw i prewencja, zwłaszcza podczas wydarzeń masowych może stanowić silny argument za wprowadzeniem aparatu do użytku. Na razie Zeng Xiaoyang wezwał do ustalenia przepisów regulujących możliwości zastosowania jego wynalazku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)