Chmury w kształcie spodków nad Hawajami. Zjawisko przyciągnęło widzów
Nad wulkanami Mauna Kea oraz Mauna Loa pojawiły się interesujące chmury, przypominające swoim wyglądem latające spodki. Na dodatek zauważyli je pracownicy lokalnego obserwatorium kosmicznego, więc ich skojarzenia były oczywiste.
Zdjęcia pokazują altocumulus lenticularis, czyli chmury soczewkowate. Są to nieruchome formacje, które ustawiają się pod kątem prostym do kierunku wiatru i równolegle do linii gór. To zjawisko powstaje, gdy stabilnie wilgotne powietrze przepływa tuż nad górami. Chmury powstają tam, gdzie jest obniżone ciśnienie. Zdarza się tak, że tworzą one chmurę falistą.
Zjawisko, które wystąpiło na Hawajach, od razu przyciągnęło fanów teorii o obcych. Pracownicy Obserwatorium im W. M. Kecka wrzucili zdjęcia na Twittera, zaczynając post od słów: "Dostrzegliśmy dzisiaj UFO!". Na reakcję miłośników tematu nie trzeba było długo czekać. W dalszej części wpisu wyjaśnili, z czym naprawdę mamy do czynienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomniane chmury są nie tylko piękne, ale również mogą być groźne. Piloci samolotów unikają ich ze względu na to, że w ich obszarze występują turbulencje. Piloci szybowców jednak szukają chmur altocumulus lenticularis, ponieważ pokazują one, gdzie występują wiatry noszenia, co sprawia, że ich samoloty nabierają prędkości podczas wznoszenia.
Altocumulus lenticularis występują przeważnie na wysokości 2-5 km i przyjmują kształty nie tylko soczewek czy dysków, ale również sosjerek. Według ekspertów te chmury są najczęstszą przyczyną zgłaszania dostrzeżenia UFO.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii