Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie

Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie
Monika Homan

13.07.2018 10:50, aktual.: 26.07.2022 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chris Hadefield, astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pokazał jak wygląda fotografowanie Ziemi z kosmosu. Jeśli wydaje wam się, że to takie proste - jesteście w niezłym błędzie.

Chris Hadefield jest popularnym astronautą, którego poczynania śledzi wiele osób. Zasłynął swoim "kosmicznym" wykonaniem "Space Odity" Davida Bowiego w 2013 roku. Spędził 145 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier pokładowy.

Na kanale Kanadyjskiej Stacji Kosmicznej, Chris w przystępny sposób wyjaśnia, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej. Jego filmy, przedstawiające codzienne czynności, takie jak mycie zębów czy jedzenie posiłków, mają miliony wyświetleń.

Chris Hadfield's Snapshots from Space

W jednym ze swoich filmów, Chris opowiedział, jak wygląda fotografowanie w kosmosie. Wykorzystuje obiektyw Nikkor AF-S 400 mm f/2.8, aby wykonać szczegółowe zbliżenia Ziemi. To całkiem spore i ciężkie szkło. W dodatku przypięte do wcale nie mniejszego i nie lżejszego Nikona D3s. Na szczęście w stanie nieważkości astronauci nie muszą przejmować się wagą sprzętu.

Jak mówi Chris, podczas fotografowania w kosmosie są 3 istotne sprawy: ostrość, kadr i strzał. Brzmi jakby było to całkiem proste. Podczas fotografowania Ziemi, Hadefield korzysta z trybu manualnego. Zamyka przysłonę do wartości f/16, a ponieważ Ziemia jest dosyć jasna w porównaniu do czarnej, kosmicznej przestrzeni, ustawia ISO 200.

Space Oddity

Chris wspomina też o bardzo ważnej zasadzie dla wszystkich fotografów - nie tylko tych na orbicie - trzeba być cierpliwym. Żeby zrobić świetne ujęcie czasem trzeba poczekać. Nie ma się z czym spieszyć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)