Ci ludzie odebrali sobie życie. Zdjęcia w social mediach na to nie wskazywały

Przed wami bardzo mocna kampania społeczna zorganizowana przez Campaign Against Living Miserably. Na dużej wystawie fotograficznej w Londynie zostały przedstawione ostatnie zdjęcia, które opublikowały osoby przed popełnieniem samobójstwa. Te obrazy nie zapowiadały nadchodzącej tragedii.

Ci ludzie odebrali sobie życie. Zdjęcia w social mediach na to nie wskazywały
Źródło zdjęć: © © CALM
Marcin Watemborski

11.07.2022 | aktual.: 12.07.2022 15:09

The Last Photo to wystawa fotograficzna zorganizowana przez charytatywną organizację pomocową, która przeciwdziała zamachom samobójczym. Zgodnie z badaniami Campaign Against Living Miserably (CALM), aż 61 proc. osób, które rozważają odebranie sobie życia, nie mówi o tym nikomu.

Wspomniana ekspozycja ukazuje 50 zdjęć w dużym formacie, na których zobaczymy roześmiane osoby – często spędzające czas w miły sposób, na przykład podczas wyprawy łódką, wyścigu biegowego czy w towarzystwie bliskich osób. Na pierwszy rzut oka to zdjęcia, które moglibyśmy zobaczyć na profilach w mediach społecznościowych naszych znajomych. To, co je wyróżnia, to to, że każda z tych osób odebrała sobie życie. Wraz ze zdjęciami są prezentowane opisy z imieniem oraz wiekiem ofiary zamachu samobójczego.

Ci ludzie odebrali sobie życie. Zdjęcia nie wskazywały na to, że mogą to zrobić.
Ci ludzie odebrali sobie życie. Zdjęcia nie wskazywały na to, że mogą to zrobić.

Kampania społeczna CALM na ma celu zwrócenie uwagi na to, że osoby, które zmagają się z problemami natury psychicznej i są w grupie zagrożonej samobójstwem, nie muszą wcale "wyglądać, jakby chciały się zabić". Eksperci z organizacji zwracają uwagę na to, że na zewnątrz rzadko widać, co dzieje się w środku.

Według twórców wystawy, ludzie są przyzwyczajeni do tego, że osoby, które borykają się z wewnętrznymi rozterkami, ciągle płaczą, są smutne i wycofane. Gdy tego nie widać, osoby z zewnątrz nie interesują się ich samopoczuciem, a gdy od osoby, która na co dzień chodzi uśmiechnięta, usłyszą, że myśli o odebraniu sobie życia, bagatelizują problem i nie podejmują interwencji.

Obraz

Prezes CALM Simon Gunning mówi, że rozmowa z rodziną i najbliższymi o samobójstwie jest kluczem do przełamania tabu i zdjęcia stygmatyzacji z tego tematu, dzięki czemu wielu tragediom będzie można zapobiec w przyszłości.

Zgodnie z oficjalnymi danymi policji, w 2021 r. w Polsce życie odebrało sobie aż 5201 osób, a największa grupę stanową ludzie w wieku 35-39 lat (505 samobójstw). Dla porównania w wypadkach drogowych zginęły 2254 osoby.

Obraz

Jeśli szukasz pomocy i nie wiesz, gdzie się zgłosić, zadzwoń na jeden z poniższych numerów:

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01
  • Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111
  • Telefon Zaufania Dla Dorosłych (pon. – nd., 14:00-22:00): 116 123
  • Telefon Dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100
Obraz

Więcej informacji o kampanii znajdziecie na stronie internetowej.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)