Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw!

Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw!
Marcin Falana

12.02.2018 13:12, aktual.: 12.02.2018 14:12

Nagrywanie filmów wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Oprócz tego - trzeba kombinować. Okazuje się, że statyw to bardzo poręczne narzędzie - nie tylko do stawiania na nim aparatu! Te kilka trików zdecydowanie ułatwi ci pracę.

Jako fotografowie coraz częściej kręcimy filmy. Dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na filmiki poradnikowe, które poprawią nasz warsztat operatorski. Okazuje się, że statyw fotograficzny i filmowy w rękach specjalisty może znacznie ułatwić robotę! Przed wami 8 porad z kanału Film Riot jak kreatywnie wykorzystać statyw do filmowania.

8 Tripod Tricks for Filmmakers

Gumka do płynnych ruchów

Pierwsze dwa triki korzystają ze specjalnej głowicy filmowej, która umożliwia płynne ruchy, dzięki specjalnym sprężynom i konstrukcji. Jednak nawet taka głowica wymaga umiejętności, żeby sprytnie wykorzystać jej możliwości. Pierwszy trik polega na używaniu zwykłej gumki do rozpoczęcia ruchu kamery, dzięki czemu jest on od początku płynny. To samo rozwiązanie możemy wykorzystać do ruchu statywu pod warunkiem, że mamy odpowiednią głowicę wyposażoną w przynajmniej jedną rączkę (nie kulową).

Obraz

Zrób ze statywu steadycam

Kolejny trik to wykonanie ze statywu steadycamu, który znacznie ułatwia wykonanie stabilnych ujęć w ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nogi statywu balansują i stabilizują korpus. Pomaga to także przy późniejszym stabilizowaniu obrazu w post produkcji. To samo rozwiązanie można wykorzystać obracając cały zestaw i filmując tuż nad ziemią. Dostajemy wtedy stabilne i ciekawe ujęcie, które wystarczy obrócić.

Obraz

Ujęcia vlogowe

Do ujęć samego siebie można po prostu ustabilizować nogi na swoim pasie, ktoś inny odpowiednio ustawia aparat i kadr, i gotowe! Możemy poruszać się i nagrywać siebie nawet przy dość dynamicznym ruchu.

Obraz

Ciekawe najazdy

Kolejny trik pozwala wykonać najazd - wystarczy schować jedną nogę statywu, ustabilizować dwie pozostałe i wykonać ruch statywem z jednoczesnym odchyleniem głowicy. Jeżeli nie przesadzimy z ruchem góra-dół, to powinniśmy uzyskać ciekawy najazd na postać, który zdecydowanie nada dynamiki ujęciom.

Obraz

Z góry

Ujęcie z góry to jedno z prostszych rozwiązań, które daje jednak bardzo ciekawy efekt. Wystarczy solidnie przymocować statyw do drabiny i skierować kamerę w dół. Teraz możemy wygodnie i bezpiecznie kręcić ujęcia z góry.

Obraz

Dynamiczne skoki

Ostatni trik ze statywem, który warto zastosować, to dynamiczne ujęcie ze skokiem przez przeszkodę, którą jest właśnie nasza kamera. Wystarczy przymocować statyw do podłoża tak, żeby można było obracać głowicę i poprosić aktora, żeby skakał, a my w tym czasie będziemy obracać głowicą.

Obraz

Pamiętajcie oczywiście o bezpieczeństwie, które przy poruszaniu się z aparatem i statywem jest bardzo ważne!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)