Ciekawska pantera śnieżna pozuje do selfie
Wśród prawie 2000 zdjęć, które zapisały się na karcie w ustawionej na urwisku fotopułapce Terry Townshend znalazł zdjęcia niespotykanego w tamtych rejonach irbis śnieżnego. "Selfie" dzikiego kota obiega świat.
Dolina Kotów to wyjątkowe miejsce położone na Wyżynie Tybetańskiej. Mieszka tu 15 rodzin, każda z nich ma własne stado jaków i żyje w harmonii z dziką przyrodą i środowiskiem, wyznając ścisłe buddyjskie zasady. Miejsce to jest wyjątkowe ze względu na zamieszkujące je zwierzęta - pantery śnieżne, rysie, niedźwiedzie, jelenie, świstaki, bażanty, sępy i wiele innych. Dolina Kotów to raj dla miłośników dzikiej przyrody.
Terry Townshend jest brytyjskim fotografem przyrody, który specjalizuje się w zdjęciach ptaków. Jakiś czas temu prowadził szkolenia w ramach turystyki przyrodniczej właśnie w Dolinie Kotów. Przed wyjazdem z prowincji Qinghai ustawił fotopułapkę przy krawędzi urwiska. Odzyskał ją po sześciu tygodniach, a to, co się zapisało, mocno go zaskoczyło.
Karta pamięci zawierała 1800 zdjęć. Fotograf przyznaje, że był podekscytowany, ale brał też pod uwagę, że może to być 1800 zdjęć trawy powiewającej na wietrze, która uruchomiła czujnik ruchu.
Przeglądając zdjęcia zobaczył kilka typowych dla tego miejsca gatunków zwierząt: szczekuszkę długonosą, bażanta tybetańskiego, grupę nahurów górskich. Po sprawdzeniu około 500 zdjęć natknął się na niespodziankę - serię pięciu zdjęć, na których irbis śnieżny podchodzi do aparatu, zupełnie jakby chciał zrobić sobie selfie. Choć wszyscy wiemy, że zwierze prawdopodobnie było po prostu ciekawe urządzenia, które nie pasuje do naturalnego środowiska, trudno oprzeć się wrażeniu, że kot uśmiecha się do zdjęcia.
Zdjęcia te są o tyle wyjątkowe, że w tej części doliny nie odnotowano występowania tego gatunku, więc stanowią ważną informację dla naukowców z ShanShui, którzy pracują w tamtym regionie.
- Może wam się wydawać, że zobaczenie irbis śnieżnego w Dolinie kotów jest łatwe. Zapewniam was, że tak nie jest. Trzeba mieć niezwykłe szczęście, żeby spotkać te zwierzęta, a ich poszukiwanie wśród górskich grzbietów i skał może zająć wiele godzin. Nieuchwytność jest z pewnością częścią uroku leopardów - pisze na swoim blogi Terry.