Cmentarzysko samochodów zwycięskim zdjęciem w Nat Geo Photo Contest 2018
Co roku zdjęcia z całego świata rywalizują w trzech kategoriach o tytuł najlepszej fotografii według National Geographic. W tym roku zwyciężyło zdjęcie lotnicze przedstawiające cmentarzysko samochodów. Zobaczcie pozostałe zdjęcia.
Spośród 10 000 zgłoszeń do konkursu National Geographic Photo Contest 2018 wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach : "Dzika przyroda", "Ludzie" i "Miejsca". Główną nagrodą w konkursie było 5000 dolarów i publikacja na profilu National Geographic na Instagramie.
Zwycięzcą został Jadsen Todorov, który zrobił lotnicze zdjęcie nad pustynią Mojave w Kalifornii. Jadsen często latał dronem w tej okolicy, więc doskonale znał widok ogromnego magazynu samochodów Volkswagena umiejscowionego tuż obok lotniska Victorville. Po tym, jak w 2015 roku wyszło na jaw, że niektóre samochody Volkswagena nie przeszły testów emisji spalin, ogromny teren sąsiadujący z lotniskiem stał się ich cmentarzyskiem.
Todorov był w stałej komunikacji z wieżą lotniska, aby bezpiecznie przelecieć nad sceną, którą chciał uchwycić. Po zbadaniu obszaru na mapach Google, wyobrażał sobie obraz, który miał nadzieję uchwycić. Równoległe latanie, komunikowanie się z kontrolą lotniska i fotografowanie, to żonglerka, którą Todorov udoskonalił na przestrzeni lat. W powietrze wzbija się od 2000 roku, a dziś jest instruktorem lotu.
Tysiące samochodów Volkswagen i Audi można zobaczyć stojące w środku pustyni Mojave w Kalifornii. Modele wyprodukowane w latach 2009-2015 z silnikami o pojemności dwóch litrów z czterema cylindrami, które nie przeszły kontroli Agencji Ochrony Środowiska po prostu stoją i się kurzą. Po skandalu, Volkswagen ustanowił 37 magazynów w Stanach Zjednoczonych, w których przechowuje samochody zwrócone przez właścicieli.
- Fotografując sceny takie jak ta, mam nadzieję, że wszyscy będziemy bardziej świadomi i bardziej troskliwi dla naszej pięknej planety - mówi Todorov.
W kategorii "Dzika Przyroda" zwyciężyło zdjęcie Pima Volkersa przedstawiające gnu przekraczające rzekę Mara w Tanzanii.
Był wczesny ranek, kiedy zobaczyłem gnu przekraczające rzekę. Warstwy kurzu, cienia i światła nad wywołanym przez gnu chaosem daje temu obrazowi poczucie tajemniczości i uroku. Jest jak stary obraz - wciąż jestem zmuszony odszukiwać nowe detale, by poznać tę nierzeczywistą scenę.
W kategorii "Ludzie" zwyciężyła zaś Mia Collis za portret Davida Muyochokery podczas swojego ostatniego dnia pracy, jako fotograf w swoim studio w Nairobi, w Kenii. Mężczyzna przepracował tam 37 lat, ale jego interes musiał zostać zamknięty.
Więcej zdjęć z konkursu możecie zobaczyć na stronie internetowej National Geographic.