Co dalej z Canonem i Nikonem po trzęsieniu ziemi?

Fot. K.Basel
Fot. K.Basel
Jacek Siwko

19.03.2011 09:00, aktual.: 01.08.2022 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio Japonia znajduje się w centrum uwagi światowej opinii publicznej. Niestety nie jest to związane z osiągnięciami technicznymi w dziedzinie fotografii, lecz trzęsieniem ziemi. Jak ta katastrofa wpłynie na losy światowych potentatów branży fotograficznej?

Większość koncernów fotograficznych ma swoje siedziby i fabryki w Japonii, która bardzo ucierpiała w ostatnim trzęsieniu ziemi. Strat poniesionych przez wielkie firmy nie można oczywiście porównywać z ofiarą ludzką, ale konsekwencje mogą odbić się na światowej gospodarce.

Braki w dostawach obiektywów zapowiedziała już firma Samyang. Prawdopodobnie podobnych informacji będzie wkrótce więcej, jednak wydaje się, że Canon wyszedł z katastrofy obronną ręką.

Według informacji podawanych przez stronę Canonrumors.com fabryki ulokowane w Tokio nie ucierpiały na tyle mocno, aby mogłoby to mieć  wpływ na wstrzymanie produkcji. Strona powołuje się na słowa Hiromoto Fujimori, rzecznika prasowego firmy Canon.

Drugi z wiodących japońskich koncernów fotograficznych - Nikon - został dotknięty skutkami niedawnej katastrofy. Być może niezbędne będzie przeniesienie produkcji do Malezji.

Fabryka Nikona w Sendai - przed trzęsieniem ziemi
Fabryka Nikona w Sendai - przed trzęsieniem ziemi

Fabryka, o której mowa, znajduje się w Sendai, na wschodnim wybrzeżu Japonii. Po trzęsieniu ziemi produkcja została wstrzymana. Odział w Sendai znany był głównie z produkcji aparatów z profesjonalnej półki takich jak Nikon D700 czy D3s.

Jak podaje Nikonrumors.com, rozważana jest możliwość przeniesienia produkcji do fabryki w Malezji, w której Nikon poczynił duże inwestycje na początku ubiegłego roku.

Fabryka Nikona w Sendai - 11 marca 2011 r.
Fabryka Nikona w Sendai - 11 marca 2011 r.

Produkowano w niej głównie komponenty aparatów fotograficznych i części do produkcji obiektywów. Niewykluczone, że firma zadecyduje o zmianie profilu działalności swojego malejskiego oddziału. Tymczasem Google udostępnił zdjęcia satelitarne sprzed i po katastrofie. Niestety są one niezbyt wyraźne, więc ciężko dopatrzyć się, gdzie są największe zniszczenia. Więcej zdjęć satelitarnych z Japonii można zobaczyć na blogu Google'a - wyraźnie widać na nich, jak wielkie szkody poczynił kataklizm.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)